Zaloguj

Kolejne umowy w polskim przemyśle obronnym

24 i 25 kwietnia minister Mariusz Błaszczak ogłosił, że resort obrony przygotowuje się do podpisania kolejnych umów dotyczących produkcji i dostaw sprzętu wojskowego produkowanego przez krajowy przemysł obronny.


Po ogłoszonej 23 kwietnia informacji o planowanym zakupie 50 tys. hełmów kompozytowych HA-05 produkowanych przez Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A., kolejne ogłoszone plany mówią o modułach ogniowych moździerzy samobieżnych Rak oraz 18 tys. Karabinków Grot. Pierwsze z nich są produkowane przez Hutę Stalowa Wola S.A., a drugie przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom Sp. z o.o..

W przypadku Raków będzie to trzecie zamówienie - na mocy umowy z 2016 roku Huta Stalowa Wola S.A. zrealizowała dostawę ośmiu modułów ogniowych (każdy z ośmioma Rakami na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak). W 2019 roku objęła sprzęt dla dwóch kolejnych modułów, a także egzemplarze przeznaczone dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu - także te zostaną umieszczone na Rosomakach. Obecnie brak szczegółów dotyczących kolejnego zamówienia - najprawdopodobniej Raki trafią do pododdziałów należących do 18. Dywizji Zmechanizowanej.

W przypadku karabinków Grot, najprawdopodobniej mowa o wykorzystaniu (części) opcji kontraktowej z zamówienia na 53 tys. egzemplarzy, które zostały zakontraktowane we wrześniu 2017 roku. Obejmowała ona opcję wynoszącą 23 tys. sztuk – 18 tys. zamówiono we wrześniu 2019 roku. Nowa umowa pozwoli na kontynuowanie pracy przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom Sp. z o.o., która dzięki dotychczasowym zamówieniom realizuje dostawy do 2022 roku. Obecnie Groty są eksploatowane przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz części jednostek wojsk operacyjnych, gdzie zastąpiły dotychczas używane Beryle.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc