Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy Boeing 737 Sił Powietrznych coraz bliżej

8 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało pierwsze zdjęcia samolotu Boeing 737-800NG przechodzącego proces malowania oraz odbiorów przez Inspektorat Uzbrojenia. Całość ma pozwolić na dostawę maszyny do Warszawy, w ciągu najbliższych dni.

Według umowy samolot, noszący imię Józef Piłsudski, ma zostać dostarczony do Warszawy do 15 listopada. Obecnie, bazując na ogólnodostępnych informacjach z rejestru FAA, a także pasjonatów lotnictwa z okolic Seattle, można prześledzić dotychczasową historię maszyny - pełna weryfikacja będzie możliwa, najprawdopodobniej, po przylocie samolotu do Warszawy.

Pierwszy 737-800NG przeznaczony dla Sił Powietrznych został oblatany 13 kwietnia 2017 roku i nosi numer seryjny 61358 i numer montażowy 6370. Został zbudowany na zamówienie chińskiej linii lotniczej 9Air – ten niskokosztowy przewoźnik zamówił maszynę w konfiguracji na 189 pasażerów. Obecnie odebrał 15 spośród 52 zamówionych egzemplarzy. Maszyna po wykonaniu pięciu lotów testowych została zmagazynowana na lotnisku w Renton, gdzie oczekiwała na swój los – co ciekawe, przewoźnik odbierał kolejne płatowce z pominięciem powyższego.

Pod koniec października został wyrejestrowany z chińskiego rejestru samolotów i przeszedł do amerykańskiego FAA, nosząc rejestrację N893BA. Formalnym użytkownikiem figurującym w dokumentach jest koncern Boeing, jednak już w tym momencie figurował jako egzemplarz przeznaczony do przewozu VIP. W dotychczasowym malowaniu został przebazowany 25 października do francuskiego Saint-Malo, gdzie mieści się zakład firmy Sabena Technics, zajmujący się obsługą samolotów pasażerskich. Tam też przechodzi zabiegi przemalowania na docelowe barwy, a także korektę konfiguracji wyposażenia pokładowego.

 

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Pierwszy Boeing 737 Sił Powietrznych coraz bliżej”

  1. Jedyny poważny przetarg, który zrealizował MON w tej kadencji parlamentu. vs wiele innych, które anulował.
    A tak naprawdę ten zakup w ogóle nie powinien być realizowany z budżetu wojska!

    1. Panie Wojciech u dlaczego nie z budżetu MON? Wszak jego zakup jest realizowany zgodnie z Planem Modernizacji Technicznej opracowanym jeszcze w 2012 roku przez Siemoniaka, a jego użytkownikiem będzie jednostka wojskowa?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc