25 grudnia z centrum lotów kosmicznych znajdującym się w Bajkonurze w Kazachstanie wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1b, która wyniosła na orbitę okołoziemską piątego satelitę obserwacyjnego serii Resurs-P. Operatorem będzie rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.
Był to siedemnasty start rosyjskiej rakiety nośnej w 2024 roku. Co warto odnotować, był to jednocześnie 2000. start rakiety rodziny R-7, które zostały zaprojektowane w latach 50. XX wieku i od lat stanowią fundament rosyjskiego programu kosmicznego.
Z kolei satelita Resurs-P ma masę 6570 kg i służy do obserwacji optycznej Ziemi – dane są wykorzystywane przez róże rosyjskie resorty, w tym Ministerstwo Obrony. Ogółem seria Resurs-P objęła dotychczas pięć satelitów. Ich żywotność operacyjna wynosi pięć lat, jednak dotychczas taki wynik osiągnął jedynie trzeci egzemplarz. Obecnie na orbicie znajdują się wyłącznie dwa najnowsze satelity (czwarty Resurs-P wyniesiony 31 marca 2024 oraz piąty wyniesiony 25 grudnia).
Siedemnaście startów pokazuje załamanie rosyjskiego programu kosmicznego, który znajduje się daleko z tyłu w stosunku do amerykańskiego (napędzanego obecnie przede wszystkim przez firmy komercyjne) oraz chińskiego. Jeszcze w 2021 roku Rosjanie wystrzelili na orbitę 25 rakiet i był to wynik tylko o połowę niższy od Amerykanów.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu