23 grudnia Agencja Uzbrojenia zawarła z przedsiębiorstwami polskiego przemysłu obronnego należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej dwie umowy wykonawcze związane z modernizacją i rozbudową lufowego komponentu Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP. Ich łączna wartość to ok. 17 mld PLN brutto.
Pierwsza umowa, zawarta z Hutą Stalowa Wola S.A., dotyczy dostawy czterech dywizjonowych modułów ogniowych (DMO) Regina 155 mm armatohaubic samobieżnych na podwoziu gąsienicowych Krab w latach 2027‒2029. Podpisali ją, z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej – szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel, zaś ze strony Huty Stalowa Wola S.A., prezes zarządu spółki Wojciech Kędziera.
Zawarcie kontraktu oznacza, że podpisana 8 grudnia 2023 r. umowa ramowa na dostawę 152 Krabów wraz z innymi elementami wchodzącymi w skład wyposażenia dywizjonowych modułów ogniowych (DMO), wkracza w fazę realizacji Umowa ramowa na kolejne armatohaubice Krab dla Wojska Polskiego. Jak mówi komunikat Agencji Uzbrojenia – szczegóły umowy są wciąż dopracowywane. Ujawniono, że jej przedmiotem jest dostawa czterech DMO z 96 działami, ośmioma wozami dowódczo-sztabowymi WDSz, 36 wozami dowodzenia WD (WD i WDSz będą wykorzystywały zmodernizowane Lekkie Podwozie Gąsienicowe z zawieszeniem hydropneumatycznym), 24 wozami amunicyjnymi WA oraz czterema warsztatami remontu uzbrojenia i elektroniki WRUE. Zamówienie obejmuje również pakiety szkoleniowy i logistyczny. Całkowita wartość transakcji wynosi ok. 9 mld PLN brutto i ma ona zostać zrealizowana do końca 2029 r.
Umowę podzielono na dwa etapy. W pierwszym mają zostać dostarczone dwa DMO z działami Krab w obecnej konfiguracji. Harmonogram zakłada ich dostawę w latach 2027‒2028. Kolejne dwa DMO, z terminem dostawy w latach 2028‒2029, mają już być ukompletowane zmodernizowanymi działami, określanymi jako Krab 2. Mają one m.in. zostać wyposażone w zautomatyzowany magazyn pocisków i ładunków miotających oraz automat ładowania obydwu zasadniczych elementów składowych naboju, a także dodatkowe wyposażenie, w tym nową wersję system samoosłony SSP-1 Obra-3, określaną jako C-Obra, umożliwiającą m.in. wykrycie opromieniowania wiązką laserową o małej mocy, C-Obra zostanie zintegrowana z systemem aktywnej ochrony klasy soft kill Rheinmetall ROSY. Działa zostaną także wyposażone w zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia z 12,7 mm wkm WKM-B do samoobrony i dzienno-nocny system obserwacji dookólnej.
Do końca 2021 r. Huta Stalowa Wola dostarczyła WRiA 80 armatohabic samobieżnych Krab, w sumie sprzęt 10 baterii. Były to 24 działa zamówione w ramach umowy zawartej 12 maja 2008 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Hutą Stalowa Wola S.A., ostatecznie dostarczone w 2017 r., należące do tzw. wdrożeniowego DMO, a także 56 dział (siedem baterii) zamówionych na mocy umowy z ówczesnym Inspektoratem Uzbrojenia z 14 grudnia 2016 r., obejmującej cztery seryjne DMO Regina (12 baterii). Przypomnijmy, że umowa ta miała wartość 4,649 mld PLN brutto i pierwotnie dotyczyła dostawy w latach 2019–2024 168 pojazdów gąsienicowych i kołowych: 96 armatohaubic samobieżnych Krab, ośmiu wozów dowódczo-sztabowych WDSz, 36 wozów dowodzenia WD, 24 wozów amunicyjnych WA i czterech mobilnych warsztatów remontu uzbrojenia i elektroniki WRUiE.
Dodatkowo, na mocy aneksu z 16 grudnia 2020 r., Huta Stalowa Wola S.A. dostarczyć ma Siłom Zbrojnym RP (pierwotnie do końca 2022 r.): dwie kolejne działa Krab, wóz dowodzenia WD, wóz amunicyjny WA oraz wóz remontu elektroniki i uzbrojenia WRUiE. Mają trafić one Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (CSAiU) w Toruniu jako sprzęt szkolny.
W 2022 r. realizacja umowy z 14 grudnia 2016 r. została wstrzymana, ponieważ priorytet uzyskało wykonanie umowy z Ukrainą, zawartej w czerwcu 2022 i dotyczącej dostawy 54 armatohaubic wraz ze sprzętem towarzyszącym (trzy DMO w odmiennej od polskiej strukturze, bo z 18 działami w dywizjonie) do końca 2024 r. Jej wartość to ok. 2,7 mld PLN brutto. Została ona – w zakresie dostaw sprzętu – zrealizowana w połowie 2024 r.
W związku z podpisaniem tej umowy, harmonogram dostaw dział dla Polski uległ zmianie – pozostałych pięć baterii zamówionych w grudniu 2016 r. ma trafić do jednostek w okresie 2025‒2027. Jednocześnie na przestrzeni roku 2022 radykalnie zmniejszyła się liczba Krabów w jednostkach WRiA, bowiem spośród 80 dostarczonych dział aż 54 przekazano w darze Siłom Zbrojnym Ukrainy. Zatem dziś w Polsce w linii jest ich najprawdopodobniej jedynie 26.
Aby częściowo uzupełnić ten ubytek, 5 września 2022 r. podpisany został pomiędzy HSW S.A. a Agencją Uzbrojenia kontraktu na dostawę sprzętu dwóch DMO Regina (sześciu baterii): 48 armatohaubic samobieżnych Krab, 22 WD i WDSZ, 12 WA, dwóch WRUE, a także pakietu szkolno-logistycznego. Kontrakt ma wartość 3,8 mld PLN, a dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2025‒2027.
Według informacji udzielonych przez Agencję Uzbrojenia w grudniu ub.r., ówczesny harmonogram dostaw dział Krab dla Sił Zbrojnych RP przewidywał dostawę – na mocy umów z 14 grudnia 2016 r. i 5 września 2022 r. – 34 dział w 2025 r., 32 w 2026 r. i 24 w 2027 r. Dawało to liczbę 90 armatohaubic. Wraz z 26 będącymi w linii, było to 116 dział, podczas gdy w tym samym czasie z Republiki Korei mają zostać dostarczone 364 działa K9A1/PL. Dzięki umowie z 23 grudnia, liczba Krabów w jednostkach ma sięgnąć 212, w tym 48 zmodernizowanych Krabów 2.
Zapowiadane od ponad roku zmiany w organizacji produkcji, a także inwestycje realizowane obecnie w Hucie Stalowa Wola S.A. mają pozwolić na wzrost produkcji dział Krab nawet do 100÷110 rocznie w perspektywie po 2025 r., co pozwoli na realizację zawartych w 2016, 2022 i 2024 r. umów.
Druga umowa dotyczy dostawy kilkuset pojazdów towarzyszących, pozwalających na pełne ukompletowanie DMO wyposażonych w 155 mm armatohaubice samobieżne na podwoziu gąsienicowym K9A1/K9PL. Jej wykonawcą jest konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. (lider), Huty Stalowa Wola S.A. i Rosomak S.A. Podczas uroczystego parafowania konsorcjum reprezentował prezes zarządu PGZ S.A. Krzysztof Trofiniak, zaś MON szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel.
Szczegółów nie podano, ale wiadomo, że przedmiotem zamówienia będzie ok. 250 wozów towarzyszących: WDSz, WD, AWR, SOP, WA i WRUE do dziewięciu DMO K9, a więc 27 baterii, o wartości ok. 8 mld PLN brutto. Termin realizacji to lata 2027‒2028. Wartość umowy obejmuje również realizację szkoleń i dostawę elementów pakietu logistycznego.
Jeśli chodzi o wozy dowódczo-sztabowe WDSz, dowódcze WD, wozy amunicyjne WA oraz wozy remontu elektroniki i uzbrojenia WRUE, będą one zunifikowane z zastosowanymi w DMO Regina armatohaubic Krab, takie same będą także ilości (a więc 18 WDSz, 81 WD, 54 WA i 9 WRUE). W składzie DMO K9 znajdą się jednak także nowe elementy – artyleryjskie wozy rozpoznawcze AWR i stanowiska obserwatora ognia połączonego SOP, obydwa typy pojazdów na bazie KTO Rosomak. AWR będzie zunifikowany z pojazdem seryjnym do KMO Rak MSPO 2022: pakiet umów MON z przemysłem obronnym, zaś SOP powstanie na bazie artyleryjskiego wozu dowodzenia AWD, także z zestawu KMO Rak. Łącznie wozów obydwu typów będzie ok. 60.
Ponadto kontrakt zakłada wyposażenie pozyskiwanych wozów m.in. w systemy nawigacji satelitarnej i najnowszą wersję systemu dowodzenia i kierowania ogniem ZZKO TOPAZ z WB Electronics S.A. W ramach umowy przewiduje się opracowanie na podwoziu armatohaubicy samobieżnej Krab wozu zabezpieczenia technicznego, który wejdzie do wyposażenia pododdziałów artylerii samobieżnej uzbrojonych w działa Krab i K9A1/PL. Można spekulować, że na każdą baterię w ramach DMO powinien przypadać jeden wzt, stąd przy doliczeniu 27 takich pojazdów do liczby WDSz, WD, AWR, SOP, WA, WRUE otrzymamy liczbę ok. 250.
Do chwili obecnej MON zamówił, na mocy dwóch umów wykonawczych ‒ z 26 sierpnia 2022 r. (na 212 dział K9A1 w latach 2023‒2026) o wartości 2,4 mld USD netto (ok. 9,8 mld PLN) Umowy na pierwsze K2 oraz K9 zatwierdzone i 1 grudnia 2023 r. (na 152 działa K9A1/K9PL w latach 2025‒2027) o wartości 2,6 mld USD netto (ok 10,3 mld PLN) Druga umowa wykonawcza na zakup armatohaubic K9 – czy na pewno będziemy bezpieczniejsi? ‒ 364 południowokoreańskie działa, a więc liczbę wystarczającą do wyposażenia 15 DMO (plus cztery działa dla szkolnictwa). Wszystko zatem wskazuje, że obecna umowa na polskie pojazdy towarzyszące do DMO K9 nie jest ostatnią.
W uroczystości, oprócz wyżej wymienionych, uczestniczyli m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu w MON Paweł Bejda i sekretarz stanu w resorcie aktywów państwowych Marcin Kulasek.
- To wielka chwila. To historyczny moment. To wielki kontrakt dla całej Polski. To wielki prezent dla Wojska Polskiego od polskiego przemysłu zbrojeniowego. Dziś jesteśmy w Hucie Stalowa Wola, gdzie powstaje bardzo dobry sprzęt. To kontrakt o wartości ok. 17 miliardów złotych! To wielka inwestycja. Bezpieczeństwo i gospodarka. Te dwie rzeczy spotykają się dziś w Stalowej Woli. Kupujemy Kraby i wozy towarzyszące do haubic K9 – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu umów.
Jak zaznaczył szef MON, podpisanie tych umów to inwestycja w bezpieczeństwo, ale także w polską gospodarkę, zapowiedział także wzrost wydatków na obronność: - Taki kontrakt do dziesiątki tysięcy miejsc pracy. To masa firm, które towarzyszą w produkcji uzbrojenia. […] W przyszłym roku wydatki na obronność wyniosą 4,7% PKB, czyli 187 miliardów złotych — to gigantyczna kwota. Rozmawiając z moimi odpowiednikami z innych państw NATO i Europy, a ostatnio także z ministrem Kanady, słyszę pełen podziw dla polskiego społeczeństwa. Polacy doskonale rozumieją i wspierają inwestycje w bezpieczeństwo, które jednocześnie wzmacniają bezpieczeństwo całego Sojuszu. NATO to solidarność i relacja dwukierunkowa. Dziękuję wam za to, że dzięki waszemu wsparciu możemy realizować modernizację i transformację polskich Sił Zbrojnych. To nie tylko modernizacja technologiczna, ale także zmiana filozofii działania naszej armii. Jestem wdzięczny, że wszyscy się na to składamy, ponieważ to wyraz wielkiej odpowiedzialności obywateli za bezpieczeństwo naszego państwa, Europy i świata.
Jak poinformował z kolei wiceminister Paweł Bejda, podpisane w Hucie Stalowa Wola umowy nie są ostatnimi w tym roku umowami MON z polskim przemysłem zbrojeniowym: - Chcę zapewnić, że to nie jest ostatni kontrakt podpisany przed świętami. […] Jutro będzie można podpisać kontrakt w Agencji Uzbrojenia dotyczący między innymi systemów dronowych, które będą ochraniały K9. To jest 500 milionów złotych, pół miliarda, który również zostanie w polskim przemyśle zbrojeniowym. […] Dzisiaj jest wielki dzień, gigantyczny kontrakt, jeden i drugi na 17 miliardów złotych, na który nie tylko czeka wojsko, ale czeka również polska gospodarka, ale czekają również polscy podatnicy, którzy tak bardzo mocno pracując, wspierają polski budżet.
Andrzej Kiński na podstawie komunikatów Agencji Uzbrojenia i Ministerstwa Obrony Narodowej
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu