Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tucza – nowy Karakurt w składzie Floty Czarnomorskiej

Podniesienie bandery na małym okręcie rakietowym Tucza. Fot. Ministerstwo Obrony FR

21 grudnia w porcie wojennym w Kaspijsku nastąpiło podniesienie bandery na małym okręcie rakietowym Tucza (605) projektu 22800 Karakurt. Mimo, że uroczystość odbyła się w głównej bazie Flotylli Kaspijskiej to jednostka weszła w skład Floty Czarnomorskiej.

Został on zbudowany jest w ramach kontraktu zawartego 5 sierpnia 2016 r. pomiędzy rosyjskim Ministerstwo Obrony a stocznią Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkowo obejmującego budowę pięciu seryjnych jednostek projektu 22800 dla Wojenno-Morskowo Fłota (WMF). Tucza jest pierwszym z dwóch Karakurtów budowanych faktycznie przez stocznię z Zielenodolska. W przypadku trzech poprzednich (Cykłon, Askold, Amur), mimo zamówienia w stoczni z Tatarstanu, powstawały one w stoczni AO Sudostroitielnyj zawod imieni B. Je. Butomy w Kerczu na zaanektowanym Krymie.

Stępkę pod budowę małego okrętu rakietowego Tucza (numer stoczniowy 804) położono w Zielenodolsku 26 lutego 2019 r. Pod koniec 2022 r. nastąpiło wodowanie technicznej jego kadłuba, który następnie powróciła na stoczniową pochylnię w celu kontynuowania prac wyposażeniowych. Uroczystość chrzest i ostatecznego wodowania jednostki odbyła się 30 czerwca 2023 r. W listopadzie 2024 r. poinformowano, że okręt ten przechodzi próby państwowe na Morzu Kaspijskim, które zakończyły się 20 grudnia br. podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego. Takie posunięcie wynikało z chęci uchronienia tej wartościowej jednostki przed zagrożeniem jakie niosą powtarzające się ataki sił ukraińskich na okręty Floty Czarnomorskiej.

Głównym uzbrojeniem jednostek projektu 22800 Karakurt jest ośmiokomorowa pionowa wyrzutnia rakiet 3S-14 UKSK, przystosowana do wystrzeliwania pocisków systemu Kalibr-NK. Są one kolejnymi, po małych okrętach rakietowych projektu 21631 Bujan-M, niewielkimi nawodnymi nosicielami pocisków manewrujących w składzie WMF. Od tych ostatnich Karakurty wyróżniają się dużą większą dzielnością morską, co wynika z zupełnie innych założeń konstrukcyjnych.

Dotychczas zamówiono szesnaście okrętów tego typu, z których sześć znajduje się w służbie (po trzy we Flocie Bałtyckiej i Flocie Czarnomorskiej). Natomiast w różnych fazach produkcji i prób oraz remoncie po ukraińskim ataku znajduje się jedenaście kolejnych jednostek tego typu. Tak więc jest to obecnie najliczniejsza seria okrętów bojowych budowanych na potrzeby Wojenno-Morskowo Fłota. Jednostki projektu 22800 trafią do większości rosyjskich flot, zarówno oceanicznych (Oceanu Spokojnego), jak i operujących na morzach zamkniętych (Bałtycka, Czarnomorska).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc