Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rozpoczęto budowę okrętu dla Maroka

Moment ułożenia w suchym doku, pierwszego modułu kadłuba okrętu patrolowego dla Maroka. Fot. Navantia

6 września w stoczni Navantia w San Fernando w regionie Andaluzja, odbyła się uroczystość położenia stępki dla okrętu patrolowego typu Avante 1800, zamówionego przez siły morskie Królestwa Marokańskiego.

Nowo budowana jednostka powstaje pod numerem budowy 565, wstępne szacunki zakładają, że program budowy tej jednostki pochłonie niemal milion roboczogodzin. OPV dla Maroka legitymować się będzie wypornością pełną ok. 2100 ton przy wymiarach kadłuba 89,0x13,3x4,0 m. Napęd skonfigurowany zostanie w układzie CODAD z czterema silnikami wysokoprężnymi, obracającymi poprzez przekładnie zbiorczo-redukcyjne dwa wały napędowe. Szacowana prędkość maksymalna wynosić ma 26 węzłów a zasięg 4000 Mm przy prędkości ekonomicznej 15 węzłów.

Na chwilę obecną nie ma precyzyjnych informacji co do przenoszonego uzbrojenia. Można jedynie założyć że główne uzbrojenie artyleryjskie składać się będzie z 76 mm/62 armaty Leonardo SR. Okręt ma otrzymać trójwspółrzędną stację radiolokacyjną (którą najprawdopodobniej będzie radar Thales Smart-S Mk2). Na rufie znajdować się będzie lądowisko wraz z hangarem przystosowane do współpracy z maszyną o masie do 10 ton. Etatowa załoga składać się będzie z 60 osób.

Budowa okrętu dla Maroka zainicjowana została 3 lipca 2023 roku, kiedy to miało miejsce palenie pierwszych blach. Poza pozyskaniem samej jednostki, w ramach opiewającej na 150 mln EUR umowy, Navantia zobowiązana jest dostarczyć także pakiet części zamiennych (a także niezbędnych narzędzi i wyposażenia diagnostycznego)oraz przeszkolić tak załogę jak i serwisantów. W styczniu bieżącego roku w stoczni w San Fernando odbyła się wizytacja przedstawicieli marynarki wojennej Królestwa Maroka, w której składzie znajdował się m.in. kadm. Mohamed Tahin, pełniący obowiązki inspektora tego rodzaju sił zbrojnych. Oficer ten jest bezpośrednio odpowiedzialny za realizację programu.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc