28 lutego gdyńska spółka Advanced Protection Systems SA (APS), specjalizującą się w opracowywaniu oraz produkcji urządzeń radiolokacyjnych i systemów antydronowych własnej konstrukcji, poinformowała o rozpoczęciu strategicznej współpracy z narodowym centrum badawczym Arabii Saudyjskiej – Prince Sultan Defense Studies & Research Center (PSDSARC).
PSDSARC to prestiżowa instytucja państwowa, powołana do życia w 2017 r. w celu zwiększania zdolności obronnych i bezpieczeństwa Królestwa Arabii Saudyjskiej. Odgrywa kluczową rolę w modernizacji sektora obronnego kraju. Centrum rozwija własny program technologii radarowych, pracuje też nad stworzeniem narodowego systemu obrony przed różnego typu powietrznymi zagrożeniami bezzałogowymi.
- Będziemy dostarczać nasze rozwiązania technologiczne dla PSDSARC i wspólnie pracować nad ich rozwijaniem oraz doskonaleniem z uwzględnieniem konkretnych potrzeb naszego partnera – skomentował fakt podpisania porozumienia Maciej Klemm, prezes zarządu i współzałożyciel APS.
APS wytwarza radary i bazujące na nich systemy, które skutecznie wykrywają, śledzą i neutralizują bezzałogowe statki powietrzne. Kontrakt z PSDSARC jest kolejnym zawartym przez spółkę w Arabii Saudyjskiej na przestrzeni ostatnich lat.
System antydronowy produkowany przez APS bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach militarnych. Może śledzić wiele celów jednocześnie, a dzięki wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego potrafi klasyfikować wykrywane obiekty i odróżnić np. ptaki od bezzałogowców. System raportuje pozycję obiektów w czasie rzeczywistym, a po rozpoznaniu umożliwia ich skuteczną neutralizację poprzez zagłuszanie lub fizyczną eliminację. Systemy produkowane są w wersjach przewoźnej (w tym kontenerowej) i stacjonarnej.
Rozwiązania APS są od września 2022 r. z powodzeniem stosowane przez Siły Zbrojne Ukrainy do osłony obiektów cywilnych i wojskowych. W maju 2022 r. firma zawarła również kontrakt z Agencją Uzbrojenia na dostawę kilkunastu systemów SKYctrl w odmianach przewoźnej i kontenerowej o wartości ok. 150 mln PLN brutto. Dostawy w jego ramach zrealizowano w ubiegłym roku. Niedawno światowe media specjalistyczne podały informację o rozpoczęciu pod koniec ubiegłego roku dostaw systemu antydronowego klasy soft kill/hard kill Terrahawk Paladin, który powstał we współpracy APS z brytyjską firmą MSI Defence Systems do jednego z państw bliskowschodnich, należących do państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Integruje on podsystemy: wykrywania, śledzenia i identyfikacji bezzałogowców, zakłócania ich aparatury, dowodzenia i kierowania ogniem (C2) ze stanowiskiem 30 mm armaty Mk44S Bushmaster II przystosowaną do prowadzenia ognia amunicją ABM.
Poza zastosowaniami stricte wojskowymi, systemy antydronowe APS chronią przestrzeń powietrzną m.in. nad: elektrowniami, rafineriami i obiektami telekomunikacyjnymi. Na lotniskach pozwalają uniknąć incydentów związanych z obecnością ptaków lub nieautoryzowanym wtargnięciem dronów. Ponadto używane są do ochrony: budynków rządowych, farm wiatrowych, zabezpieczenia dużych wydarzeń publicznych. W więziennictwie pomagają blokować przemyt broni, narkotyków i przekazywania wiadomości przy użyciu bezzałogowców. Chronią również prywatne domy przed dronami wyposażonymi w kamery lub podsłuchy. Wśród cywilnych klientów APS są m.in: lotnisko w Stavanger w Norwegii, Port Gdynia, organizatorzy Aerobaltic AirShow, zakład karny w Tallinie.
Firmę APS założyło w 2015 r. dwóch trójmiejskich naukowców ‒ Maciej Klemm i Radosław Piesiewicz. Obydwie linie produktowe firmy – radary i systemy antydronowe powstają w całości Polsce. APS samodzielnie opracowuje, produkuje i wdraża każdy ich kluczowy element: od układów scalonych, przez bloki elektroniki i mechatroniki aż po oprogramowanie i finalną implementację. Na przestrzeni niemal dekady swej działalności APS wdrożył ok. 75 projektów ochrony antydronowej na całym świecie.
Andrzej Kiński na podstawie informacji prasowej APS
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu