7 października w Tampie na Florydzie, US Navy wzbogaciła się o kolejny niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke. Tym razem jest to pierwsza jednostka najnowszej serii Flight III.
Budowę USS Jack H. Lucas rozpoczęto od palenia blach 7 maja 2018 roku w stoczni Huntington Ingalls Industries w Pascagouli w Missisipi. Stępkę położono 8 listopada 2019 roku, zaś wodowanie odbyło się 4 czerwca 2021 roku.
Zasadniczą nowością Flight III jest system radiolokacyjny Raytheon AN/SPY-6(V)1. Opracowano go w ramach programu AMDR (Air and Missile Defense Radar) i będzie – w różnych wersjach – standardem również dla kolejnych niszczycieli, fregat, lotniskowców i desantowców US Navy. 10 października 2013 roku Departament Obony Stanów Zjednoczonych zawarł z Raytheonem umowę o wartości 385,74 mln USD na opracowanie i integrację tego systemu.
Trójwspółrzędny system radiolokacyjny AN/SPY-6(V)1 wykorzystuje dwa rodzaje radarów. Zasadniczy pracuje w paśmie E/F (2÷4 GHz) i składa się z czterech nieruchomych anten zainstalowanych na ścianach nadbudówki. Uzupełnia je radar AN/SPQ-9B z anteną obrotową, pracujący w paśmie I/J. System opracowano w celu wykrywania i śledzenia znacznie mniejszych oraz szybszych celów (w tym bezzałogowców), niż zapewniał to jego poprzednik – AN/SPY-1 – instalowany na niszczycielach DDG 51 starszych serii. AN/SPY-6 ma też znacznie większą odporność na zakłócenia naturalne i celowe. Każda z anten AN/SPY-6(V)1 składa się z 37 modułowych zespołów radarowych RMA (Radar Modular Assemblies). W konstrukcji modułów nadawczo-odbiorczych tworzących poszczególne RMA wykorzystano technologię azotku galu (GaN).
Niszczyciele DDG 51 Flight III stanowić będą ważne ogniwo systemu walki Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej IAMD (Integrated Air & Missile Defence). Przy opracowywaniu najnowszej wersji Arleigh Burke wyczerpano już możliwości adaptacyjne istniejącej platformy. Prawdopodobnie najnowsze wersje DDG 51 pozostaną w służbie do lat 60. Obecnie w kampanii jest 70 jednostek.
DDG 125 został nazwany na cześć por. Jacka Lucasa, który służył w US Marine Corps podczas II wojny światowej, zdobywając Medal Honoru za bohaterstwo pod Iwo Jimą, gdy miał zaledwie 17 lat. Jest najmłodszym żołnierzem piechoty morskiej i najmłodszym żołnierzem II wojny światowej, który otrzymał najwyższe odznaczenie wojskowe Stanów Zjednoczonych Ameryki za męstwo. W 1961 roku powrócił do służby wojskowej jako kapitan i szkolił młodszych żołnierzy udających się do Wietnamu. Lucas zmarł 5 czerwca 2008 roku w Hattiesburgu w stanie Missisipi. O niszczycielach typu Arleigh Burke piszemy obszernie w „Wojsku i Technice” 11/2022 i 12/2022.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu