Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2023: NBPWP Borsuk w Kielcach

Borsuk wrócił na MSPO. Dziś jego rozwój wydaje się niezagrożony, a jego zakończenie ma nastąpić w najbliższych miesiącach, dzięki czemu będzie można przystąpić do składania zamówień i produkcji seryjnej. Fot. Bartłomiej Kucharski

Podczas MSPO 2023 w Kielcach Huta Stalowa Wola S.A. zaprezentowała Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty Borsuk.

Jest to pierwsza od kilku lat oficjalna prezentacja tego polskiego pojazdu na MSPO. Jest to nowoczesny pojazd, zamówiony dotąd w liczbie 6 egzemplarzy (umowa ramowa opiewa na 1400 sztuk i obejmuje również potencjalną dostawę wariantów specjalistycznych). Docelowo ma zastąpić obecnie używane, przestarzałe bojowe wozy piechoty BWP-1 i inne pojazdy wywodzące się z ZSRS.

NBPWP Borsuk powstał na bazie, rozwijanej przez Hutę Stalowa Wola, uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej UMPG (oprócz NBPWP Borsuk na jej bazie mają powstać także wersje specjalistyczne, m.in.: wozy dowodzenia, pojazdy rozpoznawcze, zabezpieczenia technicznego itp.) i wykorzystuje zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 (zakończył on badania kwalifikacyjne 1 października ub.r., a 70 pierwszych do uzbrojenia kbwp Rosomak zamówiono 5 lipca br.. Wieża ZSSW-30 została opracowana przez Hutę Stalowa Wola S.A. wraz z WB Electronics S.A., a jej główne uzbrojenie stanowi 30 mm armata napędowa Northrop Grumman Bushmaster Mk44S, umożliwiająca prowadzenie ognia w trybie seryjnego i pojedynczego, z wykorzystaniem różnych typów amunicji, w tym z  programowalnym rozcaleniem. Uzbrojenie pomocnicze stanowi, sprzężony z armatą, 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR (planowane jest uruchomienie prac mających na celu integrację innych typów pocisków o tym samym przeznaczeniu). Wieża jest wyposażona w zaawansowany system kierowania ogniem z niezależnymi przyrządami obserwacyjno-celowniczymi dowódcy (GOD-1 Iris) i działonowego-operatora (GOC-1 Nike), dostarczonymi przez PCO S.A.

Załogę stanowi trzech żołnierzy: dowódca, działonowy-operator uzbrojenia i kierowca. Pojazd jest przeznaczony do transportu sześciu żołnierzy w rejon  walki, przy zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony, jak również do realizacji zadań związanych ze wsparciem pododdziałów piechoty przy wykorzystaniu broni pokładowej. Pojazd, przy wykorzystaniu pokładowego systemu uzbrojenia, ma możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych itp. w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia. Borsuk ma stanowić skuteczne narzędzie w zakresie współdziałania z pododdziałami czołgów rodziny K2, które wejdą do wyposażenia m.in. 16. Dywizji Zmechanizowanej. Pojazd cechuje wysoka mobilność i zdolność do pokonywania przeszkód terenowych, w tym przeszkód wodnych pływaniem, może być eksploatowany w różnych warunkach klimatycznych. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzanych wynosi 65 km/h, a pływania 8 km/h (trwała). Masa bojowa w wariancie podstawowym wynosi 28 ton. Niebawem zakończą się jego badania kwalifikacyjne.

Już Borsuk jest jednym z najlepszych (jeżeli nie najlepszym) pojazdów w swojej klasie, a oprócz umowy z lutego br. podpisano także umowę na opracowanie i dostawę Ciężkiego Bojowego Wozu Piechoty (CBWP). Na razie nie ma zbyt wielu informacji na jego temat, lecz od HSW S.A. udało się uzyskać informację, że rozwój wozu opartego na konstrukcji podwozia typu Krab i uzbrojonego w wieżę ZSSW-30 już trwa. Niebawem mają pojawić się pierwsze, bardziej konkretne informacje.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc