Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

15 sierpnia w Warszawie, z udziałem prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP, Andrzeja Dudy, szefa MON oraz przedstawicieli władz państwowych i kadry dowódczej Wojska Polskiego odbyły się centralne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego. Po 3 latach powróciła największa defilada Wojska Polskiego, na której zaprezentowany został sprzęt wojskowy, którego na co dzień używają polscy żołnierze.

Już dawno minęły czasy, w których wojsko musiało wstydzić się sprzętu i warunków w jakich pełni służbę. Dziś pokazujemy naszą siłę i nowoczesność. Silna biało-czerwona to hasło tegorocznych obchodów święta Wojska Polskiego. Siłą biało – czerwonej jest Wojsko Polskie – profesjonalne, skuteczne, wyposażone w sprzęt najwyższej jakości, który w ostatnich latach kupiliśmy – mówił podczas defilady na Wisłostradzie minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON przypomniał, że wzmacnianie Wojska Polskiego – jego modernizacja i wzrost liczebny, nie byłyby możliwe, gdyby nie ustawa o obronie Ojczyzny.  W tym miejscu szczególne słowa podziękowania chciałbym skierować wobec pana premiera Jarosława Kaczyńskiego. Dzięki przywództwu wprowadziliśmy ustawę o obronie Ojczyzny stanowiącą fundament, na którym budujemy siłę Wojska Polskiego – mówił szef MON.

Na kwestię modernizacji w kontekście bezpieczeństwa Polaków zwrócił także uwagę w swoim przemówieniu prezydent RP A. Duda.  Celem wielkiej modernizacji Wojska Polskiego jest takie uzbrojenie polskiej armii i stworzenie takiego systemu obrony, by nikt nigdy nie odważył się nas zaatakować, by polski żołnierz nie musiał walczyć (…) Zależy mi na tym, by żołnierze mogli pełnić swoją służbę w jak najlepszych warunkach. (…) Nie stać nas dziś na bezczynność, dlatego wzmacniamy i będziemy wzmacniali naszą armię tu i teraz. Bezpieczeństwo Polaków jest bezcenne – mówił podczas uroczystości  prezydent Andrzej Duda.

Zachęcając wszystkich do świętowania, szef MON przypominał, że cały czas kilka tysięcy żołnierzy przez 24 godziny na dobę strzeże polskiej granicy. Dziś nie tylko świętujemy. Od dłuższego czasu Wojsko Polskie dba o bezpieczeństwo na granicy. Jest przygotowane do tego, aby cały czas odpierać hybrydowe ataki reżimu rosyjskiego i białoruskiego, wzmocnione ostatnio obecnością tzw. grupy wagnera. Każdego dnia kilka tysięcy żołnierzy pełni tam służbę, tak aby być w każdej chwili gotowym do adekwatnej odpowiedzi. Podziękujmy brawami żołnierzom, którzy w tej chwili pełnią służbę na granicy polsko – białoruskiej. Zaraz po zakończeniu uroczystości pojadę do żołnierzy na granicę, by osobiście złożyć im żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego - podkreślał szef MON.

Bezpieczeństwo jest fundamentem silnego, sprawiedliwego i dostatniego państwa. Bez Wojska Polskiego nie da się rozwijać infrastruktury, realizować programów socjalnych czy edukować nasze dzieci. Odpowiedzialne państwo nigdy nie oddaje nawet centymetra swojego terytorium. My to wiemy i nigdy nie zlekceważymy zadania, jakie stawia przed nami Najjaśniejsza Rzeczypospolita. Ku chwale Ojczyzny – mówił szef MON.

15 sierpnia w Polsce obchodzone jest święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w tym roku w Warszawie, pod hasłem Silna Biało-Czerwona odbyła się wielka defilada. Zaprezentowanych zostało 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy. Wśród sprzętu zagranicznego były m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne  K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, a także zestawy obrony powietrznej Patriot, element polskiego systemu "WISŁA". Wśród sprzętu polskiej produkcji były m.in. nowe bojowe  wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija.  Na niebie przeleciały nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16, samoloty transportowe i śmigłowce.

Razem z polskimi żołnierzami na defiladzie były wojska sojusznicze, m.in. z batalionowej grupy bojowej, która stacjonuje w Polsce.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc