Celem ćwiczenia było doskonalenie stałych procedur operacyjnych, interoperacyjności oraz gotowości do działania w międzynarodowych strukturach dowodzenia. Dodatkowo skupiono się na pogłębianiu wiedzy dotyczącej sprzętu sojuszniczych kontyngentów i możliwości jego wykorzystania na współczesnym polu walki.
Działania taktyczne podsumował Dowódca eFP BG Latvia LCol Daniel Vincent podczas cotygodniowego apelu wyrażając zadowolenie z osiągniętych celów, chwalił zaangażowanie i profesjonalizm wszystkich żołnierzy.
Dzięki takim ćwiczeniom i regularnej współpracy polscy żołnierze zdobywają nową wiedzę i doświadczenie taktyczne, które przyczyniają się do zwiększania bezpieczeństwa międzynarodowego w regionie i kształtowania pokoju na świecie.
***
Polska swoją obecnością na Łotwie potwierdza sojuszniczą solidarność i determinację w budowaniu wspólnego potencjału obrony i odstraszania. Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO tworzona przez Kanadę zawiera pododdziały z Albanii, Hiszpanii, Polski, Słowenii i Włoch. Łącznie na Łotwie stacjonuje ponad tysiąc żołnierzy pod flagą NATO.
PKW Łotwa jest operacyjnie podporządkowany kanadyjskiemu dowódcy grupy bojowej, a pod względem kierowania narodowego podlega Ministrowi Obrony Narodowej, za pośrednictwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Działalność wszystkich czterech grup batalionowych jest koordynowana przez Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód zlokalizowaną w Elblągu.
Zasadniczym sprzętem wojskowym w rejonie misji są czołgi PT-91 „Twardy”. PKW liczy do 200 żołnierzy i wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP).
Tekst i zdjęcia: st. chor. sztab. Sebastian Wachek (PKW Łotwa)
Źródło: informacja prasowa DO RSZ