Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zapowiedź dostaw systemu dowodzenia artylerią Zawiet-D

Przy okazji zapowiedzi rozpoczęcia produkcji systemu Zawiet-D holding Roselektronika posłużył się powyższym zdjęciem, pokazującym tenże system zabudowany na transporterze gąsienicowym BTR-MDM (po prawej) i na pojeździe kołowym 4×4 K-4386 Tajfun-WDW. Bez względu na wersję systemu, uzbrojeniem obronnym nośnika jest zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia z 12,7 mm wkm 9P49 Kord. Fot. Roselektronika

28 kwietnia rosyjska państwowa korporacja Rostiech poinformowała, że do końca tego roku rozpocznie dostawy zautomatyzowanych systemów dowodzenia artylerią Zawiet-D, czyli wersji przeznaczonej dla Wojsk Powietrzno-Desantowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Seryjne systemy jako nośniki mają wykorzystywać gąsienicowe transportery BTR-MDM.

Informację korporacji Rostiech przekazały też rosyjskie agencje informacyjne, m.in. TASS. Według niej pierwsza partia systemów Zawiet-D zostanie dostarczona przed końcem tego roku. Oznacza to lekkie opóźnienie, gdyż pierwotnie podawano, że seryjna produkcja systemu rozpocznie się jeszcze w 2022 r. Zawiet-D ukończył badania państwowe i został zaakceptowany do produkcji seryjnej jeszcze pod koniec 2021 r. Seryjne systemy jako swoje nośniki będą wykorzystywały gąsienicowe transportery desantu BTR-MDM Rakuszka, produkowane dla WDW przez Kurganmaszzawod i zastępujące stopniowo transportery BTR-D. Załoga BTR-MDM z systemem Zawiet-D liczy najpewniej pięć osób. Wyposażenie rozpoznawcze Zawiet-D jest zamontowane w wieży, w jego skład wchodzi głowica optoelektroniczna i chowana w wieży stacja radiolokacyjna pracująca w zakresie milimetrowym. Zasięg wykrywania obiektów/celów naziemnych, w tym ruchomych, wynosi 7 km, a zasięg ich identyfikacji 5 km. Zawiet-D może używać optoelektronicznych środków rozpoznawczych w połączeniu lub niezależnie od stacji radiolokacyjnej (ta zapewne służy do obserwacji w trudnych warunkach pogodowych, np. przy zamgleniu). Środki łączności systemu Zawiet-D zapewniają wymianę i dystrybucję danych rozpoznawczych w formacie cyfrowym w czasie rzeczywistym między bateriami artylerii samobieżnej używanej przez WDW (120 mm armatomoździerze: 2S9 Nona-S, 2S9-1 Swiristiełka, 2S9-1M Nona-SM, 2S42 Łotos), także we współpracy z bezzałogowymi powietrznymi systemami rozpoznawczymi. Zasięg działania środków łączności systemu Zawiet-D wynosi 100 km. Oprócz dystrybucji danych o celach, Zawiet-D jako system dowodzenia, automatycznie wyznacza cele do ostrzelania poszczególnym bateriom. Wozy Zawiet-D mają z założenia działać na pierwszej linii, dlatego mają być wyposażone w automatyczny system samoobrony, w skład którego mają wchodzić czujniki wykrywające zagrożenie, najpewniej chodzi o czujniki wykrywające promieniowanie laserowe, komputer sterujący i wyrzutnie granatów aerozolowych stawiających zasłonę maskującą przed uzbrojeniem kierowanym w zakresie widzialnym, termowizyjnym i mikrofalowym, dostarczane przez Centralnyj Nauczno-Issledowatielskij Institut tocznogo maszynostrojenija (CNIItoczmasz).

Dostawcą systemu Zawiet-D jest spółka NPP Rubin z Penzy, należąca do Koncernu Radiostrojenija Wiega i w związku z tym wchodząca w skład holdingu Roselektronika, należącego do Rostiechu. Zawiet-D zastąpi wozy rozpoznania artylerii 1W119 Rieostat sprzed 40 lat, wykorzystujące gąsienicowe transportery desantu BTR-D. Prace nad nowym systemem dowodzenia artylerii rozpoczęły się w 2016 r. Pierwsza publiczna prezentacja systemu Zawiet-D w barwach WDW miała miejsce w latem 2021 r., gdy pojazd tego typu pokazano na poligonie w Ałabino przy okazji obchodów 91. rocznicy utworzenia rosyjskich Wojsk Powietrzno-Desantowych. Najwyraźniej był to jeden z egzemplarzy służących do badań państwowych. W 2018 r. rozpoczęto też konstruowanie wersji systemu Zawiet jako analogicznego systemu rozpoznania i dowodzenia dywizjonów artylerii przeciwpancernej (do współpracy z samobieżnymi rakietowymi niszczycielami czołgów systemów: Szturm-SM, Chrizantiema-S, Korniet-S/T, Korniet-D1 i ew. artyleryjskimi). W 2021 r. pokazano prototyp systemu na bazie nośnika bojowego wozu piechoty BMP-3, w którym m.in. zastąpiono oryginalną wieżę wieżą z wyposażeniem rozpoznawczym. Powstała w ten sposób tzw. Komandno-Nabludatielnaja Maszyna (KNM) spełnia w dywizjonach artylerii ppanc. analogiczne funkcje co Zawiet-D.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc