18 kwietnia stocznia „Jantar” przekazała Flocie Bałtyckiej Federacji Rosyjskiej fregatę Nieustraszymyj. Okręt spędził w tym zakładzie dziewięć lat, w trakcie których przeszedł remont dokowy i modernizację.
Nieustraszymyj, formalnie klasyfikowany jako dozorowiec (storożewoj korabl’) jest pierwszą jednostkę projektu 11540 Jastrieb. Choć w połowie lat 80. rozpoczęto ich budowę seryjną, ze względu na rozpad ZSRR i kryzys finansowy nowego państwa, udało się z bólach ukończyć jeszcze tylko jeden okręt tego typu – Jarosława Mudrego.
Nieustraszymyj rozpoczął służbę w 1993 roku – 24 stycznia świętował 30-lecie służby. Zbudowało go to samo przedsiębiorstwo, które teraz go wyremontowało – AO Stocznia Bałtycka „Jantar” w Kaliningradzie. Remont rozpoczął się w styczniu 2014 roku. Długi czas, jaki trwał, był efektem problemów z finansowaniem,technicznych, ale też sankcji ukraińskich, nałożonych na Rosję po aneksji Krymu w 2014 roku. Z ich powodu wystąpił problem z serwisem i remontem siłowni turbogazowej, składającej się z silników i mechanizmów produkcji firmy „Zorja-Maszprojekt” z Mikołajowa.
Określenie „modernizacja” jest mocno przesadzone, ponieważ prace w zasadzie dotyczyły napraw istniejącego wyposażenia oraz przywrócenia im pierwotnego stanu technicznego. Niektóre wymieniono na produkcji rosyjskiej (generatory spalinowo-elektryczne i turbiny mocy szczytowej). Wśród nowych urządzeń można wskazać między innymi radar nawigacyjny, sprzęt łączności i nowy, cyfrowy system zarządzania walką. Zmodernizowano też radar dozoru powietrznego Friegat.
Powrót okrętu do służby planowany był na listopad 2017 roku, później przesunięto go na 2019, a następnie na 2020 rok. Dopiero 10 sierpnia 2021 roku rozpoczęto poremontowe próby na uwięzi. 29 grudnia 2021 roku oficjalnie ogłoszono, że modernizacja „storożewika” została zakończona i miał on wrócić do służby w marcu 2022 roku, po zakończeniu prób odbiorczych. Latem 2022 roku, po nieudanych testach naprawionej siłowni, okręt wrócił do stoczni. Przejęcie okrętu od „Jantara” poprzedziły próby zdawczo-odbiorcze, w toku których sprawdzono działanie: urządzeń nawigacyjnych, radiolokacyjnych i kierowania ogniem, systemu artyleryjskiego AK-100, systemu rakiet przeciwlotniczych Kinżał, urządzeń kontroli siłowni, kontroli uszkodzeń, środków ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej oraz urządzeń łączności.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu