Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Raytheon z kontraktem na pociski SM-3 Block IIA

Fot. Raytheon Technologies

Raytheon Missiles & Defense, dział firmy Raytheon Technologies, otrzymał od Agencji Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defense Agency – MDA) kontrakt o wartości 867 mln USD na dostawy pocisków SM-3 Block IIA dla Stanów Zjednoczonych i ich partnerów.

– Pocisk przechwytujący SM-3 Block IIA został opracowany we współpracy z Japonią. Wyróżnia się większym silnikiem rakietowym i kinetyczną głowicą bojową, które umożliwiają obronę większych obszarów przed pociskami balistycznymi dalekiego zasięgu – powiedziała Tay Fitzgerald, prezes strategicznej obrony przeciwrakietowej w Raytheon Missiles & Defense. – Nasza silna współpraca z japońskim przemysłem umożliwiła stworzenie rozwiązania nowej generacji, które może pokonywać złożone zagrożenia na całym świecie zarówno z lądu, jak i z morza.

Pocisk przechwytujący SM-3 to system obronny wykorzystywany przez Marynarkę Wojenną USA do niszczenia pocisków balistycznych krótkiego i pośredniego zasięgu. Pocisk, który nie posiada konwencjonalnej głowicy bojowej z ładunkiem wybuchowym, niszczy cele w przestrzeni kosmicznej wyłącznie za pomocą siły kinetycznej. Siła uderzenia głowicy pocisku („kill vehicle”) jest równa sile 10-tonowej ciężarówki poruszającej się z prędkością ponad 960 km/h. Taki sposób zwalczania celów jest określany mianem „hit-to-kill” i można go porównać do trafienia wystrzelonej z pistoletu kuli inną kulą.

Aby umożliwić pokonywanie zaawansowanych, a także zupełnie nowych zagrożeń, pocisk przechwytujący SM-3 Block IIA został wyposażony w ulepszoną głowicę kinetyczną, w której udoskonalono funkcje wyszukiwania, rozróżniania, namierzania i śledzenia celów. Już podczas pierwszego próbnego strzelania na żywo przeprowadzonego na początku 2017 r. pocisk zdołał przechwycić zaawansowany cel balistyczny.

Pocisk przechwytujący SM-3 to kluczowy element programu Phased Adaptive Approach, który zmierza do stworzenia systemu obrony przeciwrakietowej w Europie. Pociski SM-3 znajdują się na pokładach okrętów Marynarki Wojennej USA rozmieszczonych u wybrzeży Europy. SM-3 osiągnął także gotowość operacyjną w lądowej bazie w Rumunii, zapewniając Europie jeszcze większą ochronę przed zagrożeniami.

Źródło: Raytheon Missiles & Defense.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc