26 maja amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Australii artyleryjskich wyrzutni rakietowych Lockheed Martin M142 HIMARS wraz z niezbędnym pakietem dodatkowym.
Zgodnie z upublicznionym wnioskiem eksportowym, rząd Australii jest zainteresowany zakupem 20 wyrzutni M142 HIMARS wraz z zestawem uzbrojenia, które obejmuje 10 pocisków M57 ATACMS oraz po 30 pakietów (każdy z sześcioma rakietami) pocisków M30A2 GMLRS, IMPS, M31A2 GMLRS-U, XM403 ER-GMLRS AW oraz EM404 ER-GMLRS. Dodatkowo pakiet miałby objąć pakiety z pociskami szkolno-treningowymi RRPRP, urządzenia łączności, podstawy do broni maszynowej, zestaw części zamiennych oraz usługę szkolno-logistyczną. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 385 mln USD. Powyższa, aktualna, wycena wskazuje jednocześnie ile może kosztować ogłoszony przez ministra Mariusza Błaszczaka projekt zakupu do 500 wyrzutni HIMARS dla Wojska Polskiego.
Zakup systemu artylerii rakietowej M142 HIMARS ma związek z potrzebami rozbudowy potencjału australijskich sił zbrojnych oraz przemysłu. W przypadku sił lądowych, mowa o włączeniu lokalnego przemysłu w rozwój i produkcję pocisków PrSM. W ubiegłym roku rząd australijski ogłosił, że jako partner projektu zainwestuje kwotę 70 mln USD – nie można więc wykluczyć, że w przyszłości australijskie HIMARSy będą jednymi z pierwszych, które zostaną zintegrowane z nowym systemem ofensywnym.
Obok artyleryjskich wyrzutni rakietowych, drugim programem rozwoju jednostek artylerii jest zakup samobieżnych armatohaubic AS9 (lokalnej wersji Hanwha Defense K9).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Dla mnie sensowniej jest wysłać LoR na 500 wyrzutni HIMARS z wymaganiami dotyczącymi współpracy, niż na 20 wyrzutni z półki.