Oferowany przez PIT-RADWAR S.A. okrętowy jest zdalnie sterowanym, wielozadaniowym artyleryjskim systemem obrony bezpośredniej. Zdolnym do wykrywania, śledzenia i zwalczania celów powietrznych, wykonujących manewry kursem, prędkością i wysokością w strefie rażenia, takich jak: samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne czy pociski rakietowe, nieopancerzonych i lekko opancerzonych celów nawodnych oraz innych, także takich, których rażenie będzie niezbędne podczas działań asymetrycznych. Został zaprojektowany jako przeznaczony zarówno do współpracy z okrętowym systemem zarządzania walką (CMS), jak też do działania autonomicznego – niezależnie od CMS lub na jednostkach, które takim systemem nie dysponują. Przeznaczony jest do pracy bojowej w dzień i w nocy, w każdych warunkach pogodowych i klimatycznych, w jakich działa okręt, na którym OSU-35K został zintegrowany.
Prace nad pierwszą wersją okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35 rozpoczęły się w 2012 r., gdy projekt uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Umowa nr O ROB 0046 03 001, realizowana przez konsorcjum w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna (lider), Akademia Marynarki Wojennej, PIT-RADWAR S.A., Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., dotyczyła: opracowania i wykonania prototypu okrętowego systemu uzbrojenia, przeprowadzenia testów stacjonarnych na stanowiskach badawczych wykonawców, montażu, uruchomienia prototypu i badań kwalifikacyjnych na okręcie. W efekcie prototypowy system ogniowy OSU-35 został zainstalowany na korwecie do zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub w 2016 r. Przeprowadzone testy i późniejsze badania wojskowe potwierdziły skuteczność i efektywność systemu, w konsekwencji czego został on wprowadzony do uzbrojenia Marynarki Wojennej.
Doświadczenia zdobyte w toku prac i prób, prowadzonych przez konsorcjum realizujące projekt prototypowego OSU-35 przy współpracy z Marynarką Wojenną, posłużyły do opracowania nowej, znacznie lżejszej, zoptymalizowanej w zakresie masy (niewiele ponad 3 t), gabarytów i funkcjonalności wersji systemu, oznaczonej OSU-35K.
Ta nowoczesna konstrukcja mogła powstać m.in. dzięki zastosowaniu technologii wykonania elementów konstrukcyjnych z włókien węglowych, zapewniając w ten sposób wysoki poziom ergonomii i umożliwiając znaczną, blisko 50%, redukcję masy systemu. Modyfikacji i unowocześnieniu poddano zarówno wieżę armaty OSU-35K, jak i głowicę optoelektroniczną oraz system kierowania ogniem wraz ze stanowiskiem operatora.
Główne elementy systemu to: armata automatyczna AM-35, zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35, blok systemu kierowania ogniem BSKO i rezerwowe stanowisko kierowania ogniem RSKO.
Na zespół armaty AM-35 składają się m.in.:
Armata automatyczna kalibru 35 mm może wystrzelić do 550 pocisków w ciągu minuty. Skuteczny zasięg jej ognia to do 5 km.
Dwustronny system podawania amunicji pozwala na błyskawiczną zmianę strony, z której armata jest zasilana. Daje to możliwość szybkiego użycia, dobranego odpowiednio do rodzaju zwalczanego celu, jednego z dwóch różnych typów amunicji, umieszczonych w dwóch magazynach armaty. Armata może prowadzić ogień zarówno pociskami klasycznymi (pełno- i podkalibrowymi), jak też amunicją z programowalnym rozcaleniem (ABM), uznawaną za środek szczególnie skuteczny w zwalczaniu niewielkich obiektów powietrznych, takich jak bezzałogowce czy przeciwokrętowe pociski kierowane. Zastosowanie amunicji o programowalnym czasie rozcalenia znacznie zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego porażenia celu.
W armacie systemu OSU-35K pocisk programowany jest bezkontaktowo podczas przejścia przez urządzenie wylotowe zamontowane na końcu lufy. To nowoczesne rozwiązanie o dużej skuteczności pozwala na precyzyjne rażenie nawet bardzo małych celów. Amunicja podkalibrowa stanowi natomiast skuteczny środek zwalczania nie tylko klasycznych środków napadu powietrznego, ale również nieopancerzonych i lekko opancerzonych celów naziemnych oraz nawodnych.
Dodatkowo zastosowanie dwustronnego systemu podawania różnych typów amunicji (z opcją natychmiastowej zmiany rodzaju amunicji) zwiększa zakres działania systemu, umożliwiając zwalczanie różnych typów zagrożeń, podnosząc skuteczność i efektywność systemu oraz minimalizując przy tym koszty użycia środków ogniowych.
Zakres kątów naprowadzania armaty AM-35 w elewacji wynosi od −10 do 85°, a w azymucie 360°. Zestaw wyposażono we własną, kamerę celowniczą, która umożliwia wykrywanie, śledzenie i zwalczanie celów w przypadku wyłączenia głowicy śledzącej.
OSU-35K wyposażony jest w zintegrowaną głowicę śledzącą ZGS-35 z precyzyjnymi napędami elektrycznymi, które wraz z nowoczesnym systemem stabilizacji linii widzenia sensorów oraz z systemem stabilizacji linii celowania lufy armaty, zapewniają bardzo dużą dynamikę przy zachowaniu wysokiej precyzji naprowadzania. Stabilizacja umożliwia precyzyjne prowadzenie skutecznego ognia w ruchu, w ekstremalnie zmiennym środowisku morskim. Systemy stabilizacji armaty i głowicy bazują na układach napędowych, wykorzystujących zespoły silników elektrycznych sterowanych przez specjalizowane komputery. Sterowniki napędów, wykorzystując odpowiednio dobrany zestaw żyroskopów, z wysoką częstotliwością rejestrują pomiary orientacji kątowej lufy armaty i linii widzenia sensorów optoelektronicznych względem globalnego układu odniesienia związanego z Ziemią. Sterowniki wykorzystują opracowane i sprawdzone przez PIT-RADWAR S.A. algorytmy w celu zminimalizowania wpływu stanu morza i położenia okrętu na orientację kątową lufy oraz linii widzenia głowicy.
Do budowy systemu stabilizacji wykorzystano najnowsze rozwiązania z zakresu systemów żyroskopowych, energoelektroniki, układów zasilania elektrycznego i sterowania. Pozwoliły one na zniwelowanie wpływu ruchu platformy, na której zamontowano armatę, na proces kierowania ogniem, zapewniając w rezultacie wysoką skuteczność w każdych warunkach pogodowych, w których działa okręt uzbrojony w OSU-35K.
Zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35 wyposażona jest w: kamerę termowizyjną, kamerę światła dziennego, dalmierz laserowy, wideotraker z wielokanałowym automatycznym śledzeniem celów i antenę interrogatora systemu identyfikacji bojowej „swój–obcy” IKZ-50P.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu