Spółka Raytheon wchodząca w skład koncernu RTX, poinformowała o pomyślnym zakończeniu najbardziej zaawansowanych dotąd testów z użyciem ostrej amunicji radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), podczas których skutecznie wykryto i przechwycono taktyczny pocisk balistyczny. Test zakończył się osiągnięciem wszystkich założonych celów, stanowiąc kolejny kamień milowy w rygorystycznym programie testowym Wojsk Lądowych USA. Przybliża to program do uzyskania pełnej zdolności operacyjnej systemu radaru dookólnego jeszcze w tym roku.
Było to piąte z serii ćwiczeń o rosnącym stopniu złożoności, mających na celu skuteczne zademonstrowanie możliwości radaru i jego integracji z systemem IBCS (Integrated Battle Command System). Wystrzelono pocisk-imitator pocisku balistycznego, który leciał z dużą prędkością na znacznym dystansie, reprezentując aktualne i rzeczywiste zagrożenie. LTAMDS wykrył i śledził cel, przekazał dane o jego torze do systemu IBCS, a następnie naprowadził pocisk PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement) do skutecznego przechwycenia.
– Program LTAMDS rozwija się w imponującym tempie. Od konkursu demonstracyjnego i przyznania kontraktu w 2019 roku, poprzez udane testy w 2023 r., aż do planowanego rozpoczęcia produkcji na początku 2025 r. – to wyjątkowo szybka ścieżka rozwoju jak na nowy program – powiedział Tom Laliberty, prezes działu systemów obrony lądowej i powietrznej w firmie Raytheon – Świadczy to o skutecznej współpracy między przemysłem obronnym a stroną rządową. We współpracy z Wojskami Lądowymi udało nam się stworzyć najbardziej zaawansowany radar obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, który skutecznie zwalcza obecne zagrożenia i jest przygotowany na przyszłe zagrożenia.
Program LTAMDS realizowany jest zgodnie z ambitnym harmonogramem, a pierwszych sześć prototypowych jednostek przechodzi równoległe testy i integrację w wielu ośrodkach badawczych Raytheona i Wojsk Lądowych. Testy charakteryzują się rosnącą złożonością, tak by sprawdzić możliwości radaru i udowodnić jego skuteczność wobec rzeczywistych i reprezentatywnych zagrożeń. Program LTAMDS konsekwentnie realizuje złożone cele testowe i demonstruje możliwości tego przełomowego radaru. Rygorystyczne testy będą prowadzone przez cały 2024 r. Planuje się, że w drugim kwartale roku finansowego 2025 program osiągnie kamień milowy C, który oznacza formalne przejście z fazy rozwojowej do produkcyjnej.
LTAMDS wzbudza duże zainteresowanie na rynku międzynarodowym – już kilkanaście państw wystąpiło o szczegółowe informacje i uczestniczyło w briefingach technicznych. W październiku 2023 r. polski Minister Obrony Narodowej podpisał z amerykańskimi Wojskami Lądowymi umowę na dostawę 12 radarów. Na mocy tej umowy realizowanej w formule FMS (Foreign Military Sale) Polska zostanie pierwszym zagranicznym użytkownikiem zaawansowanego radaru dookólnego LTAMDS w swoim systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
***
Firma Raytheon, należąca do koncernu RTX, jest wiodącym dostawcą rozwiązań w obszarze obronności służących rządowi USA, sojusznikom i partnerom do obrony suwerenności i zapewnieniu bezpieczeństwa. Przez ponad 100 lat firma Raytheon rozwijała nowe technologie i udoskonalała istniejące zdolności obrony na ziemi, morzu i w powietrzu w obszarach takich jak: zintegrowana obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, inteligentna broń, pociski rakietowe, zawansowane radiolokatory i radary, obrona i środki napadu cybernetycznego, pociski przechwytujące, technologie kosmiczne i broń hipersoniczna.
RTX jest największą na świecie firmą działającą w sektorze lotniczym i obronnym. Wraz z zespołem liczącym 185 000 pracowników RTX przesuwa granice technologii i nauki, by na nowo zdefiniować jak łączyć i chronić świat. Poprzez należące do koncernu firmy - Collins Aerospace, Pratt & Whitney i Raytheon koncern RTX zapewnia postęp w dziedzinie lotnictwa i budowania zintegrowanych systemów obrony, tak aby zapewnić ich skuteczność operacyjną, a ponadto w obszarze opracowywania technologii nowej generacji i produkcji. Dzięki temu klienci na całym świecie mogą zaspokajać pilne potrzeby w zakresie lotnictwa i obronności. Koncern, którego przychody ze sprzedaży w 2023 r. wyniosły 68,9 miliardów USD ma siedzibę w Arlington w stanie Wirginia.
Źródło: informacja prasowa Raytheon
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu