Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Turcja dostarczy turbośmigłowe samoloty bojowe Libii

Według mediów libijskich, Turcja dostarczy nieokreśloną liczbę turbośmigłowych samolotów Turkish Aerospace Industries Hürkuş-C. Fot. Łukasz Pacholski

21 maja media libijskie poinformowały o podpisaniu umowy dotyczącej dostaw do Libii turbośmigłowych samolotów bojowych Turkish Aerospace Industries Hürkuş-C. Będzie to kolejny sukces eksportowy powyższej konstrukcji.


Umowa dotycząca zamówienia nieokreślonej liczby samolotów została podpisana przez prezesa tureckiego producenta oraz Szefa Sztabu Sił Zbrojnych Libii. Turcja od dłuższego czasu wspiera wysiłki mające na celu stabilizację Libii po arabskiej Wiośnie Ludów. Obecnie konflikt wewnętrzny znajduje się na etapie zawieszenia broni (od października 2020 roku). Wszystkie strony walk politycznych koncentrują się na dalszej stabilizacji wewnętrznej, czego symbolem mają być tegoroczne wybory prezydenckie. Jednocześnie uspokojenie sytuacji powoduje, że władze libijskie otwierają się na zakupy nowej broni, która ma umożliwić zabezpieczenie państwa – to z kolei otwiera drogę przed Hürkuş-C, które mogą pełnić zadania szkolno-treningowe oraz bojowe.

TAI oferuje na rynku wojskowym dwie wersje samolotu Hürkuş: szkolno-treningową B, które są wykorzystywane przez Siły Powietrzne Turcji do szkolenia przyszłych pilotów wielozadaniowych maszyn bojowych, a także szkolno-bojową C. Ta ostatnia może zabrać do 1500 kg środków bojowych oraz wielofunkcyjną głowicę obserwacyjno-celowniczą. W przypadku Turcji maszyny mają być wykorzystywane m.in. do działań antyterrorystycznych na obszarze, gdzie toczą się walki z Kurdami. Pierwszym sukcesem eksportowym, ogłoszonym w listopadzie ubiegłego roku, była sprzedaż nieokreślonej liczby maszyn do Republiki Nigru.

Turbośmigłowe samoloty bojowe stają się coraz popularniejszym typem maszyn w strukturach sił zbrojnych państw afrykańskich. Produkowane przez brazylijski koncern Embraer A-29 Super Tucano trafiły dotychczas m.in. do Nigerii, Mali, Mauretanii, Ghany oraz Burkina Faso.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc