Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

„Talent ważniejszy niż reguły” – relacja z konferencji na temat obrony terytorialnej

12 kwietnia na terenie warszawskiej Cytadeli odbyła się zorganizowana przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej konferencja naukowa pt. „Wojska Obrony Terytorialnej – nowa jakość w Siłach Zbrojnych RP”. W wydarzeniu wzięli udział liczni wojskowi, przedstawiciele świata nauki, Ministerstwa Obrony Narodowej i mediów branżowych. Miesięcznik „Wojsko i Technika” był patronem medialnym konferencji.

Konferencję otworzył Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. Wiesław Kukuła, który po przywitaniu gości wskazał na kilka podstawowych faktów związanych z tworzonymi obecnie Wojskami Obrony Terytorialnej, m.in. zbliżającej się pierwszej rocznicy rozpoczęcia szkolenia żołnierzy WOT (5 maja). Po wprowadzeniu gen. Kukuły wystąpienie otwierające miał prof. dr hab. Romuald Szeremietiew. W swoim wykładzie poruszył wiele kwestii, z których bodaj najważniejszymi były nawiązania historyczne do obecnych zagrożeń przed jakimi stoi Polska oraz wskazał na powody, dla których ważne aby obrona terytorialna była rozwijana.

 

Reszta konferencji podzielona została na wystąpienia naukowców i wojskowych zgrupowane w dwóch panelach tematycznych. Pierwszy z nich skupiał się na historii, koncepcji i obecnej sytuacji wojsk obrony terytorialnej w Polsce i mieliśmy tam prezentacje i referaty dotyczące myśli politycznej wokół koncepcji WOT, możliwości reagowania na zagrożenia ze strony tego rodzaju wojsk, czy też omówienie zagadnienia powszechności obrony terytorialnej jako podstawy bezpieczeństwa narodowego RP. W panelu swoje wystąpienia mieli oficerowie służący w Wojskach Obrony Terytorialnej jak i naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Akademii Sztuki Wojennej.

 

Po przerwie rozpoczął się drugi panel, który poświęcony został wystąpieniom i prezentacjom na temat obrony terytorialnej w systemach bezpieczeństwa innych państw. Badacze z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Dolnośląskiej Wyższej Szkoły we Wrocławiu oraz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych scharakteryzowali obronę terytorialną i jej historię w Stanach Zjednoczonych, Federacji Rosyjskiej, Kanadzie i państwach nordyckich. Ponadto omówiona została koncepcja „stay behind” na przykładzie kilku państw europejskich, m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Szwajcarii.

 

Konferencję zakończyło wystąpienie dr Pawła Makowca z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej na temat wykorzystania doświadczeń Armii Krajowej w tworzeniu WOT oraz podsumowanie całości wydarzenia w wykonaniu gen. Kukuły.

[cycloneslider id="wot-2"]

Zdjęcia: Dowództwo WOT

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc