Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwajcaria dołączyła do klubu LeoBen

Szwajcaria dołącza oficjalnie do klubu LeoBen, grupującego użytkowników pojazdów rodziny Leopard 2. Fot. Armasuisse

8 grudnia Rada Federalna Konfederacji Szwajcarskiej podjęła decyzję o dołączeniu szwajcarskich sił zbrojnych do oficjalnej grupy użytkowników czołgów Leopard 2  LeoBen.

Oficjalna nazwa organizacji to Wspólnota Państw-Użytkowników Leoparda (Die Gemeinschaft der Leopard-Benutzerstaaten, w skrócie LeoBen). Została ona założona 1969 r. z myślą o ówczesnych Leopardach (później nazwanych Leopardami 1, w celu odróżnienia od Leopardów 2). W ramach kilku grup roboczych członkowie grupy (zwanej też, raczej nieformalnie, klubem) wymieniają się doświadczeniami i koncepcjami poprawy organizacji eksploatacji czołgów oraz pojazdów na ich podwoziu, uwagami odnośnie przyszłego rozwoju Leoparda 2, współpracują w zakresie redukcji kosztów eksploatacji itd. Na czele komitetu kontrolującego organizację stoją Niemcy, państwo-producent czołgu (oryginalny; ponadto na licencji Leopardy 2 produkowano w kilku państwach). Dołączenie Szwajcarii do grupy LeoBen nastąpiło z pewnym poślizgiem, bowiem państwo to zakupiło Leoparda 2 w roku... 1985, był on zresztą produkowany lokalnie, w zmodyfikowanej postaci w stosunku do bazowego wozu, jako Pz 87.

Zgodnie z komunikatem Rady Federalnej, dołączenie do LeoBen ma pozwolić na wspólną realizację licznych programów związanych z flotą czołgów Pz 87, na czele z ich modernizacją. Członkostwo w tym „klubie” ma także poprawiać pozycję negocjacyjną użytkowników względem producenta i innych firm zaangażowanych w utrzymanie w służbie Leoparda 2. Szczególnie ciekawe dla Szwajcarii ma być rozwijanie systemu mostowego Leguan (państwo to dysponuje obecnie 12 Leguanami na podwoziu Leoparda 2).

Obecnie Szwajcaria utrzymuje w linii 134 zmodernizowane czołgi Pz 87 WE, a zmagazynowanych jest 71 Pz 87. Łącznie Szwajcaria dysponowała na początku lat 90. 380 czołgami, z czego 35 wyprodukowała firma Krauss-Maffei (obecnie Krauss-Maffei Wegmann), a pozostałe państwowe zakłady K+W w Thun (obecnie RUAG). Pz 87 różni się od Leoparda 2A4 m.in. zastosowaniem amerykańskich radiostacji AN/VCR 12, szwajcarskimi 7,5 mm karabinami maszynowymi Mg 87, telefonem do łączności z piechotą, hydraulicznymi napinaczami gąsienic, zmodyfikowanym układem ochrony przed bronią masowego rażenia i charakterystycznym tłumikiem. Poza tym Schweizer Armee dysponuje: 25 wozami zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel, 12 czołgami saperskimi Kodiak i 12 mostami szturmowymi Leguan, wszystkie na podwoziach wycofanych Pz 87.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc