Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Stępka drugiego najdłuższego okrętu Kanady

Fot. Seaspan

27 października w stoczni Seaspan Shipyards w Vancouver położono stępkę przyszłego HMCS Preserver, drugiego zaopatrzeniowca typu JSS dla Royal Canadian Navy.

W toku ceremonii, do konstrukcji przyspawano monetę okolicznościową, mającą przynosić szczęście budowniczym i wszystkim, którzy pływają na okręcie. Na tę okazję wybrano pamiątkową monetę z Królewskiej Mennicy Kanadyjskiej, zaprojektowaną przez artystkę Darlene Gait z Esquimalt Nation.

Okręt zaopatrzeniowy HMCS Preserver powstaje w ramach programu JSS (Joint Suppert Ship) z przeznaczeniem dla Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej. Cięcie blach do jego produkcji zainaugurowano 16 maja 2022 roku. Wraz z bliźniaczym HMCS Protecteur będą to najdłuższe okręty wojenne zbudowane w Kanadzie, mierzące 173,7 m.

W 2013 roku rząd w Ottawie wybrał jako podstawę do projektowania jednostki, niemiecki zaopatrzeniowiec typu 702 (Berlin), który dostarczył holding thyssenkrupp Marine Systems. W grudniu 2015 roku Seaspan Shipyards Co. Ltd. wygrała kontrakt wstępny na realizację programu ze wsparciem thyssenkrupp Marine Systems Canada. W 2018 roku rozpoczęto cięcie blach do produkcji przyszłego HMCS Protecteur, a jego stępkę położono w styczniu 2020 roku. Ze względu na długi czas trwania programu JSS, aby „załatać dziurę” operacyjną po wycofaniu starych zaopatrzeniowców HMCS Protecteur i HMCS Preserver (w 2015 i 2016 roku), Departament Obrony Narodowej wydzierżawił jednostkę MV Asterix, będącą przebudowanym cywilnym kontenerowcem, który od 2018 roku wypełnia zadania wsparcia kanadyjskiej floty.

Nowe zaopatrzeniowce JSS mają wejść do kampanii w 2025 i 2027 roku.

HMCS Protecteur i HMCS Preserver zastąpią poprzednie zaopatrzeniowce typu Protecteur. Oprócz zapewniania przekazywania zapasów na morzu, te wielozadaniowe okręty będą również zdolne do integracji z dowolną kanadyjską lub sojuszniczą grupą zadaniową i znacznie zwiększą ich zasięg oraz autonomiczność poprzez dostarczanie paliwa, amunicji, wsparcia lotniczego, żywności, części zamiennych, urządzeń do ćwiczeń i siłowni dla załóg oraz opieki medycznej i dentystycznej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc