Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

SIPRI o handlu bronią w 2023 r.

Instytut SIPRI opublikował raport na temat światowego rynku uzbrojenia w latach 2019‒2023. Fot. Ministerstwo Obrony Indii

11 marca Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (Stockholm International Peace Research Institute, SIPRI) zaprezentował raport dotyczący handlu bronią w 2023 r. i w latach wcześniejszych.

Według danych SIPRI, ok. 55% importu broni do Europy w latach 2019‒2023 wynikało z zakupów dokonywanych w Stanach Zjednoczonych. Dla porównania, w okresie 2014‒2018 było to tylko 35%. Ogółem zaś wartość importu uzbrojenia do Europy wzrosła w stosunku do poprzedniego okresu o 94%. Równolegle państwa europejskie odpowiadają za ok. 1/3 globalnego eksportu uzbrojenia. Francuski eksport broni, wyposażenia i amunicji wzrósł  w latach 2019‒2023 o 47% w stosunku do poprzedniego okresu. Największy odsetek francuskiej produkcji wojskowej (42%) trafia do regionu Azji i Oceanii, a 34% na Bliski Wschód. Wzrost eksportu wynikał głównie z globalnego sukcesu samolotu wielozadaniowego Rafale, a jeden z jego nabywców ‒ Indie ‒ odpowiada za niemal 30% francuskiej sprzdaży uzbrojenia. Dla porównania, eksport uzbrojenia produkcji rosyjskiej spadł o 53%. Wynika to zarówno ze zwiększenia roli Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej jako odbiorcy uzbrojenia (co wynika wprost z zapotrzebowania wynikającego z wojny z Ukrainą), jaki i ze spadku zainteresowania odbiorców zagranicznych rosyjskim uzbrojeniem (w 2019 r. rosyjską broń, amunicję lub wyposażenie kupiło 31 państw, w 2023 już tylko 12). 68% rosyjskiego eksportu przypadło na sprzedaż do Azji i Oceanii (34% przypadły na Indie, 21% na Chiny). Z pozostałych państw z pierwszej dziesiątki eksporterów uzbrojenia jedynie dwa odnotowały wzrost wartości eksportu: Włochy (aż o 86%) i Republika Korei (12%). Spadki odnotowały: Chiny (-5,3%), Niemcy (-14%), Wielka Brytania (-14%), Hiszpania (-3,3%) i Izrael (-25%).

Największym importerem uzbrojenia jest Azja i Oceania ‒ region odpowiada za 37% obrotu uzbrojeniem, amunicją i wyposażeniem wojskowym. Dla porównania, w latach 2014‒2018 było to 41%. Największym importerem są Indie, które odnotowały wzrost wartości importu broni o 4,7%. Znacznie zwiększył import Pakistan (o 43%), przy czym za 82% importu do Pakistanu odpowiadały zamówienia składane w Chinach. Znaczny wzrost importu ‒ aż o 155% ‒ odnotowano w Japonii. Co ważne, także Chiny kupiły znacznie mniej uzbrojenia ‒ spadek wyniósł 44%. Wynikać ma to głównie ze wzrostu możliwości lokalnego przemysłu obronnego.

Drugim co do wielkości importerem uzbrojenia na świecie było Królestwo Arabii Saudyjskiej (zakupy zagraniczne o wartości 8,4% światowego importu), choć wartość zakupów spadła o 25%. Dla porównania, mniejszy Katar (trzecie miejsce) zwiększył import uzbrojenia o aż 396%. Co ciekawe, wartość broni kupowanej przez państwa Afryki spadła o 52% (np. Algieria importowała mniej o 77%, Maroko o 46%).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc