Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

SAHA Expo 2024: Roketsan prezentuje nowe wzory amunicji [WIDEO]

Podczas wystawy SAHA Expo firma Roketsan zaprezentowała nowe modele uzbrojenia, w tym pocisk artyleryjski LG-155 naprowadzany na odbitą wiązkę lasera. Rys. Roketsan

Podczas stambulskiej wystawy SAHA Expo 2024 (22-24 października) turecka spółka Roketsan zaprezentowała nowe modele uzbrojenia artyleryjskiego i przeciwpancernego.

LG-155 to 155 mm pocisk artyleryjski naprowadzany laserowo. Cały ma masę 50 kg (część bojowa: 22 kg), 1,2 m długości i zasięg 7-25 km. Średni błąd kołowy przy trafieniu nie przekracza 5 m, można więc celność ocenić jako punktową. Do korekty lotu służą dwa zestawy powierzchni sterowych – tylny i przedni – po cztery w każdym zestawie. W przedniej części pocisku znajduje się moduł odpowiedzialny za naprowadzanie na odbitą wiązkę laserową. Metoda ta ma wg producenta pozwolić na atakowanie celów ruchomych, a więc możliwe będzie niszczenie za pomocą LG-155 czołgów czy innych wozów bojowych. Oczywiście, będzie to możliwe dopiero po podświetleniu celu, np. przez piechotę wyposażoną w podświetlacze lub drony z odpowiednim wyposażeniem.

Kolejnym systemem zaprezentowanym przez Roketsana jest PUSU. Jest to poczwórna wyrzutnia 70 mm pocisków rakietowych CİRİT, także naprowadzanych laserowo. Wyrzutnia montowana jest na obrotowej podstawie napędzanej elektrycznie, dość lekkiej, by można ją było zainstalować na lżejszych pojazdach (np. na pick-upach). Oprócz samej wyrzutni, w skład zestawu wchodzi system rozpoznawczy Aselsan Karakurt EO/IR, służący do namierzania celów za pomocą głowicy optoelektronicznej z dziennym i nocnym kanałem obserwacyjnym. PUSU ma być niedrogą alternatywą dla droższych pocisków rakietowych, zwłaszcza podczas prowadzenia ognia do mało wymagających celów.

L-OMTAS to z kolei nowa wersja znanego już przeciwpancernego pocisku kierowanego średniego zasięgu OMTAS (Mızrak-O). Dla redukcji ceny pocisku układ naprowadzania na źródło podczerwieni (oferujący również tryb „odpal i zapomnij”) został zastąpiony układem naprowadzania na odbitą wiązkę lasera. Poza zmianą metody naprowadzania zachowano pozostałe funkcjonalności modelu bazowego, jak tryby trafienia (bezpośrednie lub atak z górnej półsfery) czy zdolność pokonywania pancerza (ekwiwalent płyty ze stali RHA o grubości ok. 1000 mm, umieszczony za pancerzem reaktywnym).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc