2 marca Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych Ameryki poinformowały, że V Korpus US Army rozpoczął prace w obszarze sojuszniczej kooperacji w obszarze artylerii rakietowej.
Inicjatywa ta, znana jako European HIMARS Initiative (EHI), ma być realizowana we współpracy z sojusznikami z NATO oraz z innymi partnerami Waszyngtonu. Ma ona polegać na współpracy w zakresie wspólnej budowy zdolności uderzeniowych, wymiany informacji, doświadczeń itd. Rdzeniem EHI ma być międzynarodowa grupa ekspertów w dziedzinie artylerii pochodzących z państw, które nabyły system GMLRS/ATACMS z wyrzutniami M142 HIMARS lub zadeklarowały zamiar jego zakupu. Eksperci mają wywodzić się przede wszystkim spośród oficerów średniego szczebla, a jednym z ich zadań będzie prowadzenie szkoleń dotyczących możliwości systemu GMLRS/ATACMS oraz tego, jak skutecznie wdrażać go do służby, realizować szkolenia, eksploatować w czasie służby i używać w walce. Etap realizacji inicjatywy EHI ma rozpocząć się od szczytu dowódców średniego szczebla. Po nim nastąpi seria spotkań oficerów mających bezpośredni wpływ na działanie HIMARS-ów w polu, w celu poszerzenia ich wiedzy na temat działania i eksploatacji wyrzutni oraz całego systemu. Mają one obejmować również program zajęć praktycznych, w ramach których żołnierze spoza Stanów Zjednoczonych będą piastować funkcje swoich amerykańskich odpowiedników. Amerykańska administracja miała zadeklarować dostawy kompletnych systemów do państwa, na terenie którego odbywać będą się szkolenia.
Zarówno szczyt, jak i kolejne spotkania mają odbywać się w kilku państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Poza V Korpusem, w EHI ze strony US Army zaangażowane są również 41. Szkoła Artylerii Polowej US Army i Biuro Wykonawcze Programu Rakiety i Kosmos. Faza realizacji rozpocznie się wiosną tego roku.
Gen. broni John S. Kolasheski, dowódca V Korpusu, powiedział, że „HIMARS pozwala sojusznikom z NATO i partnerom na szybkie prowadzenie ognia o dużym natężeniu i z dużej odległości, oferując zdolności, które bez niego byłyby trudne do osiągnięcia”. Dodał, że „daje on NATO przewagę operacyjną nad przeciwnikiem i ma kluczowe znaczenie podczas pełnoskalowej walki lądowej”.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu