4 października w Zamościu sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace oraz wicepremier i minister obrony narodowej Polski Mariusz Błaszczak podpisali porozumienie (MoU) w sprawie broni kompleksowej obrony powietrznej. Umożliwia to Wielkiej Brytanii i Polsce współpracę w zakresie rozwoju oraz produkcji obecnego i przyszłego uzbrojenia, dalej wzmacniając relacje zbudowane poprzez Traktat o współpracy w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa z 2017 roku i pogłębiając interoperacyjność naszych Sił Zbrojnych.
Ministrowie podpisali również oświadczenie woli w sprawie fregat, które stanowi ramy dla rządu Wielkiej Brytanii i rządu Polski do współpracy w zakresie zamówienia i eksploatacji trzech fregat Miecznik. Polskie fregaty będą wariantem Arrowhead 140.
Sekretarz obrony Ben Wallace powiedział: Jestem zachwycony, że mogę być dzisiaj w Zamościu z moim przyjacielem i bliskim partnerem obronnym Mariuszem Błaszczakiem. Mamy bliski sojusz obronny z Polską od ponad 150 lat i w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, potrzebujemy sprzętu i zdolności, aby chronić naszych obywateli i zachować europejską stabilność. Nasze nowe umowy pokazują to zaangażowanie i wsparcie Wielkiej Brytanii dla planów modernizacji obronnej Polski.
Zawarcie porozumienia odbyło się równolegle z ceremonią upamiętniającą pierwszą dostawę sprzętu do systemu „mała Narew”, do Polski wyprodukowanego we współpracy z MBDA UK i polskim przemysłem.
Kompleksowe MoU dotyczące uzbrojenia przeciwlotniczego zapewnia brytyjskie wsparcie programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew, kluczowego elementu polskiego programu szybkiej modernizacji obrony powietrznej, umożliwiając w przyszłości zawarcie kolejnych umów o współpracy.
Obaj ministrowie uzgodnili również powstanie nowej grupy roboczej, która zbada potencjał współpracy sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i Polski w zakresie rozwoju przyszłego wspólnego pocisku. Choć wymagania dotyczące tego pocisku są nadal w fazie rozwoju, przewiduje się, że będzie to pocisk średniego i długiego zasięgu, wystrzeliwany z platform lądowych i morskich oraz będzie rozwinięciem rodziny pocisków CAMM.
W ślad z tym wydarzeniem firma Babcock International Group wydała oświadczenie dotyczące zawartego porozumienia:
Z przyjemnością informujemy o podpisaniu Oświadczenia Intencyjnego (Statement of Intent) pomiędzy sekretarzem stanu ds. obrony Wielkiej Brytanii i ministrem obrony narodowej RP, w którym wyrażono intencje obu stron do pogłębienia współpracy międzyrządowej obu krajów w zakresie integracji brytyjskiej fregaty Arrowhead 140 (AH140) z polskim programem Miecznik. Na początku tego roku, firma Babcock została wybrana jako dostawca projektu platformy i partner technologiczny programu budowy nowych fregat w Polsce.
Porozumienie międzyrządowe podpisane we wtorek 4 października zapewnia solidne ramy dalszej współpracy i jest następstwem ustanowienia oficjalnego podmiotu gospodarczego firmy Babcock w Polsce. Jesteśmy niezmiernie dumni z naszej roli w programie Miecznik i relacji, które mamy z brytyjskim i polskim przemysłem, marynarkami wojennymi i rządami. Liczymy na dalszą współpracę z naszymi partnerami w ramach realizacji kontraktów w programie Miecznik.
Źródło: Biuro Prasowe Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, Babcock International Group.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu