Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polsko-brytyjskie porozumienie w sprawie kompleksowej obrony powietrznej

Fot. Babcock International Group

4 października w Zamościu sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace oraz wicepremier i minister obrony narodowej Polski Mariusz Błaszczak podpisali porozumienie (MoU) w sprawie broni kompleksowej obrony powietrznej. Umożliwia to Wielkiej Brytanii i Polsce współpracę w zakresie rozwoju oraz produkcji obecnego i przyszłego uzbrojenia, dalej wzmacniając relacje zbudowane poprzez Traktat o współpracy w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa z 2017 roku i pogłębiając interoperacyjność naszych Sił Zbrojnych.

Ministrowie podpisali również oświadczenie woli w sprawie fregat, które stanowi ramy dla rządu Wielkiej Brytanii i rządu Polski do współpracy w zakresie zamówienia i eksploatacji trzech fregat Miecznik. Polskie fregaty będą wariantem Arrowhead 140.

Sekretarz obrony Ben Wallace powiedział: Jestem zachwycony, że mogę być dzisiaj w Zamościu z moim przyjacielem i bliskim partnerem obronnym Mariuszem Błaszczakiem. Mamy bliski sojusz obronny z Polską od ponad 150 lat i w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, potrzebujemy sprzętu i zdolności, aby chronić naszych obywateli i zachować europejską stabilność. Nasze nowe umowy pokazują to zaangażowanie i wsparcie Wielkiej Brytanii dla planów modernizacji obronnej Polski.

Zawarcie porozumienia odbyło się równolegle z ceremonią upamiętniającą pierwszą dostawę sprzętu do systemu „mała Narew, do Polski wyprodukowanego we współpracy z MBDA UK i polskim przemysłem.

Kompleksowe MoU dotyczące uzbrojenia przeciwlotniczego zapewnia brytyjskie wsparcie programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew, kluczowego elementu polskiego programu szybkiej modernizacji obrony powietrznej, umożliwiając w przyszłości zawarcie kolejnych umów o współpracy.

Obaj ministrowie uzgodnili również powstanie nowej grupy roboczej, która zbada potencjał współpracy sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i Polski w zakresie rozwoju przyszłego wspólnego pocisku. Choć wymagania dotyczące tego pocisku są nadal w fazie rozwoju, przewiduje się, że będzie to pocisk średniego i długiego zasięgu, wystrzeliwany z platform lądowych i morskich oraz będzie rozwinięciem rodziny pocisków CAMM.

W ślad z tym wydarzeniem firma Babcock International Group wydała oświadczenie dotyczące zawartego porozumienia:

Z przyjemnością informujemy o podpisaniu Oświadczenia Intencyjnego (Statement of Intent) pomiędzy sekretarzem stanu ds. obrony Wielkiej Brytanii i ministrem obrony narodowej RP, w którym wyrażono intencje obu stron do pogłębienia współpracy międzyrządowej obu krajów w zakresie integracji brytyjskiej fregaty Arrowhead 140 (AH140) z polskim programem Miecznik. Na początku tego roku, firma Babcock została wybrana jako dostawca projektu platformy i partner technologiczny programu budowy nowych fregat w Polsce.

Porozumienie międzyrządowe podpisane we wtorek 4 października zapewnia solidne ramy dalszej współpracy i jest następstwem ustanowienia oficjalnego podmiotu gospodarczego firmy Babcock w Polsce. Jesteśmy niezmiernie dumni z naszej roli w programie Miecznik i relacji, które mamy z brytyjskim i polskim przemysłem, marynarkami wojennymi i rządami. Liczymy na dalszą współpracę z naszymi partnerami w ramach realizacji kontraktów w programie Miecznik.

Źródło: Biuro Prasowe Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, Babcock International Group.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc