29 czerwca w Monitorze Polskim, dzienniku urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej, opublikowano postanowienie Prezydenta Andrzeja Dudy o ustanowieniu i użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie stałego zespołu przeciwminowego NATO SNMCMG1.
Zgodnie z upublicznionymi danymi, ma on liczyć do 150 osób i obejmować trzy okręty wojenne – okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki (511), a także dwa trałowce projektu 207: ORP Hańcza (642) i ORP Drużno (641). Wszystkie jednostki należą do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i stacjonują w Porcie Wojennym w Świnoujściu.
Morski PKW może być użyty od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku i operować na obszarze Morza Bałtyckiego, Morza Północnego, Morza Norweskiego oraz we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego. Polacy przejmą przewodnictwo w SNMCMG1 od Norwegii – skład zespołu w pierwszym półroczu bieżącego roku obejmował okręt dowodzenia HNoMS Nordkapp (A531) oraz niszczyciele min FGS Rottweil (M1061), HNoMS Otra (M351), ENS Sakala (M314), FS Pegase (M644) i FS Sagittaire (M650). Skład zespołu, poza polskimi jednostkami, w drugim półroczu nie został dotychczas ujawniony.
Dla ORP Kontradmirał X. Czernicki będzie to kolejna tura w strukturach SNMCMG1. Jednostka wróciła do linii w lutym 2021 roku, po przejściu naprawy głównej i modyfikacji wyposażenia pokładowego wykonanej przez PGZ Stocznię Wojenną Sp. z o.o.. Ciekawostką z kolei jest udział dwóch trałowców projektu 207 – w dotychczasowej historii do SNMCMG1 kierowano bowiem większe jednostki projektu 206FM (już wycofane z eksploatacji). Oba przeszły, w ostatnich latach, proces modernizacji obejmujący m.in. wymianę jednostek napędowych (ORP Drużno) oraz dostosowanie do wykorzystanie zdalnie sterowanych przeciwminowych pojazdów podwodnych (oba). W tym drugim przypadku mowa o możliwości użycia Systemu Głębinowego Ukwiał (znanego od lat, wykorzystywanego na trałowcach bazowych-niszczycielach min projektu 206FM) oraz Systemu Przeciwminowych Samobieżnych Podwodnych Ładunków Wybuchowych Głuptak. W obu przypadkach mowa o produktach opracowanych i produkowanych przez Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności (CTBO) Politechniki Gdańskiej, które także odpowiadało za realizacje dostosowania wymienionych okrętów.
SNMCMG1 to jeden z czterech stałych zespołów okrętów wojennych państw NATO. Jego specjalizacją są działania przeciwminowe, a rejonem odpowiedzialności północne wody oblewające kraje sojuszu.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu