Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Początek formowania szóstej dywizji Wojsk Lądowych

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział w Nowym Mieście nad Pilicą rozpoczęcie formowania szóstego związku taktycznego Wojsk Lądowych SZ RP ‒ 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej im. Romualda Traugutta. Fot. Leszek Chemperek/CO MON

3 listopada w Nowym Mieście nad Pilicą minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił utworzenie szóstej dywizji Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP ‒ 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej im. Romualda Traugutta.

Miejsce wybrano nieprzypadkowo, ponieważ – jak stwierdził Błaszczak – analizy jakie zostały przeprowadzone w dowództwach wojskowych i Ministerstwie Obrony Narodowej wskazały Nowe Miasto nad Pilicą w województwie mazowieckim jako optymalny garnizon do rozlokowania tam dowództwa nowego związku taktycznego oraz części wchodzących w jego skład jednostek i pododdziałów. Co wypada w tym miejscu przypomnieć, wcześniej wymieniano w tym kontekście Kielce.

Dlaczego Nowe Miasto nad Pilicą? Otóż dlatego, że Nowe Miasto nad Pilicą ma bardzo bogate tradycje wojskowe. Przez lata, przez dekady, to właśnie w tym miejscu stacjonowało Wojsko Polskie. Stacjonowały Siły Powietrzne. Potem po likwidacji tej jednostki niestety cała ta substancja uległa dewastacji, ale po 2015 r. […] zaczęliśmy odbudowywać ten garnizon, tę jednostkę. Najpierw analizy dotyczyły tego, czy nie przywrócić jej charakteru właśnie bazowania Sił Powietrznych i muszę powiedzieć, że kursy z Lotniczej Akademii Wojskowej z Dęblina odbywają się w tym miejscu. Ale ze względu na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego doszliśmy do wniosku, że lepszą formułą będzie przeznaczenie tego garnizonu, tej lokalizacji dla Wojsk Lądowych - podkreślił minister.

Od 2022 r. w Nowym Mieście nad Pilicą stacjonuje także 63. batalion lekkiej piechoty WOT, wchodzący w skład 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z dowództwem w Radomiu.

Według planów obecnego szefostwa resortu obrony narodowej nowa dywizja z dowództwem w Nowym Mieście nad Pilicą będzie rozlokowana w obszarze na południe od Warszawy – nie tylko w województwie mazowieckim, ale także świętokrzyskim, łódzkim i w północnej części województwa podkarpackiego. Dywizja będzie nosić nazwę i dziedziczyć tradycje 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej im. Romualda Traugutta, zorganizowanej w czasie powstania warszawskiego w 1944 r. na Żoliborzu.

Podobnie jak 18. Dywizja Zmechanizowana, formowanie której trwa od września 2018 r., a także 1. Dywizja Piechoty Legionów, której formowanie formalnie rozpoczęło się 9 stycznia br., także 8. Dywizja Piechoty ma mieć tzw. strukturę czwórkową, tj. mają w jej skład wchodzić cztery brygady zmechanizowane/zmotoryzowane i pancerne, każda z czterema batalionami. Jej struktura obejmie: dwie brygady zmechanizowane, brygadę zmotoryzowaną, brygadę pancerną, brygadę artylerii, pułk logistyczny, pułk przeciwpancerny, pułk przeciwlotniczy, batalion dowodzenia, batalion rozpoznania i batalion chemiczny.
Minister Błaszczak poinformował, że nowo sformowane jednostki i pododdziały dywizji zostaną rozlokowane, poza Nowym Miastem nad Pilicą, m.in. w: Lesznie, Kuczkowie, Raduczu, Dąbrówce koło Leszna, Januszewicach, Łaziskach, Gniewięcinie, Boleścicach-Piołunce, Mielcu i Kolbuszowej.

Struktura dywizji oparta została na zebranych i wypracowanych w ostatnim czasie wnioskach z formowania 1. i 18. dywizji oraz doświadczeniach z narodowych i międzynarodowych ćwiczeń oraz gier wojennych.

Podczas uroczystości nie podano żadnych informacji na temat harmonogramu tworzenia nowego związku taktycznego, nie wskazano także szefa zespołu odpowiadającego za jej formowanie na obecnym etapie, a więc jej potencjalnego pierwszego dowódcy.

Andrzej Kiński na podstawie komunikatu Ministerstwa Obrony Narodowej

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc