Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza próba nowej wersji pocisku ATMACA [WIDEO]

Pierwsze odpalenie pocisku Atmaca z termowizyjnym układem samonaprowadzania. Fot. Roketsan.

2 lipca w swoich mediach społecznościowych turecka spółka Roketsan zamieściła nagranie wideo z pierwszego próbnego odpalenia przeciwokrętowego kierowanego pocisku Atmaca z samobieżnej wyrzutni lądowej. Był to zarazem zapowiadany test pocisku Atmaca z zupełnie nowym układem naprowadzania.


Zamieszczony filmik pokazuje odpalenie pocisku Atmaca z czteropojemnikowej wyrzutni osadzonej na samochodzie ciężarowym KamAZ-6350 w układzie 8×8. Test pod auspicjami Ministerstwa Obrony Turcji i SSB (Savunma Sanayii Başkanlığı – Prezydencja Przemysłu Obronnego) przeprowadzono na poligonie rakietowym koło Synopy nad Morzem Czarnym. Pocisk odpalono w oparciu o znane współrzędne celu, natomiast naprowadzanie końcowe zapewnił układ naprowadzania pocisku. Ten jest zupełnie nowy. Dotychczas pociski Atmaca dostarczano w wersji z aktywnym radiolokacyjnym układem samonaprowadzania. 2 lipca odpalono pocisk z termowizyjnym układem samonaprowadzania (matrycowym, I2R). Część tureckich mediów podaje, że uzyskano w ten sposób najwyższą celność trafienia w toku poligonowych badań pocisków Atmaca z obydwoma wersjami układu naprowadzania. System naprowadzania pocisku wykorzystuje układ nawigacji bezwładnościowej wspomagany nawigacją satelitarną, wysokościomierz radiolokacyjny, wysokościomierz barometryczny i układ samonaprowadzania na cel – aktywny radiolokacyjny lub pasywny termowizyjny. Zasięg pocisku to ok. 220+ km, masa startowa to niecałe 750 kg, masa części bojowej to 220 kg, prędkość lotu wysoka poddźwiękowa, długość pocisku zamyka się w przedziale 4,3÷5,2 m (z rakietowym przyspieszaczem startowym lub bez). Napęd marszowy zapewnia produkowany w Turcji miniaturowy silniki turboodrzutowy KTJ-3200 holdingu Kale.

Spółka Roketsan skonstruowała pocisk Atmaca na zamówienie Ministerstwa Obrony Turcji z 2009 r. jako lokalny zamiennik importowanych amerykańskich pokpr serii RGM-84 Harpoon. Wersja pocisku Atmaca z radiolokacyjnym układem naprowadzania jest od 2018 r. dostarczana i montowana na budowanych w Turcji korwetach MILGEM. Natomiast wersja z układem termowizyjnym jest przeznaczona do rakietowego systemu obony wybrzeża (tur. Atmaca Kıyı Savunma Sistemi), którego test odbył się właśnie 2 lipca. Termowizyjny układ naprowadzania będzie także zastosowany w wersji rozwojowej pocisku Atmaca, opracowanie której SSB zleciło spółce Roketsan w ubiegłym roku. Będzie to system rakietowy „ziemia–ziemia” (tur. Atmaca Karadan Karaya Seyir Füzesi) o zasięgu ponad 250 km, wykorzystujący samobieżne wyrzutnie (zapewne zbliżone do pokazanej 2 lipca) i strzelający rozwojową wersją pocisku Atmaca z termowizyjnym układem naprowadzania.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc