Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza komercyjna misja Polaris zakończona sukcesem

Fot. SpaceX

15 września na Ziemie powrócił statek kosmiczny SpaceX Crew Dragon, który był wykorzystany w pierwszej (komercyjnej) misji programu Polaris. Pięciodniowa misja zakończyła się pełnym sukcesem i otwiera drogę do kolejnych tego typu lotów.

Lądowanie statku odbyło się w godzinach nocnych. Zgodnie z procedurą miejscem lądowania były wody w pobliżu stanu Floryda – na kapsułę oczekiwała jednostka pływająca, która wyciągnęła ją na pokład.

Misja Polaris Dawn obejmowała komercyjny lot czteroosobowej załogi, która m.in. oddaliła się od Ziemi na odległość 1408 km (najdalszy lot załogowy od czasu misji Apollo 17). W trakcie pobytu w przestrzeni kosmicznej zrealizowano około 36 eksperymentów i prób przygotowanych przez 31 instytucji i ośrodków badawczych. Dodatkowo praktycznie sprawdzono możliwości skafandrów umożliwiających wykonywanie zadań poza statkiem kosmicznym – zostały one zaprojektowane na potrzeby misji kosmicznych SpaceX. Poza tym przetestowano możliwość utrzymania łączności pomiędzy naziemnym centrum operacyjnym oraz statkiem z wykorzystaniem satelitów komunikacyjnych konstelacji Starlink.

Zgodnie z koncepcją, program Polaris ma obejmować przynajmniej trzy misje komercyjne. Co ciekawe, trzecia z nich ma zostać zrealizowana z wykorzystaniem statku kosmicznego Starship, którego rozwój realizuje obecnie firma SpaceX.

Udany powrót na Ziemię statku Crew Dragon otwiera drogę do kolejnej amerykańskiej misji załogowej, której celem jest przetransportowanie na Międzynarodową Stację Kosmiczną dwóch kosmonautów, który będą stanowić etatową załogę ISS przez najbliższe miesiące. Zgodnie z obecnym harmonogramem start przewidziano na 25 września.

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc