9 grudnia spółki stoczniowe - włoska Fincantieri francuska Naval Group, wraz z tworzonym przez siebie joint venture Naviris, oraz hiszpańska Navantia złożyły ofertę przemysłową związaną z programem korwet patrolowych MMPC (Modular Multirole Patrol Corvette, pol. modułowa wielozadaniowa korweta patrolowa) do Europejskiego Funduszu Obronnego (European Defence Fund).
Wspomniane firmy stoczniowe, jako główni europejscy gracze przemysłowi w sektorze okrętowym uważają, że nadszedł czas na rozpoczęcie konkretnej współpracy przynoszącej wartość dodaną wokół pierwszego wspólnego europejskiego programu morskiego. Ten strategiczny program już istnieje, jest nim EPC (European Patrol Corvette), czyli europejska korweta patrolowa, najważniejsza inicjatywa morska realizowana w ramach projektu Stałej Współpracy Strukturalnej Unii Europejskiej (PESCO, Permanent Structured Cooperation). Program europejskiej korwety patrolowej EPC ruszył wraz z podpisaniem porozumienia pomiędzy Francją i Włochami w czerwcu 2019 roku, a już w listopadzie 2019 został zatwierdzony w ramach PESCO. Opracowując wspólnie nową korwetę EPC, partnerzy przemysłowi mają na celu zapewnienie suwerenności europejskiej w projektowaniu i produkcji okrętów II rangi.
Było to możliwe dzięki udziałowi: czterech krajów w projekcie EPC (Francji, Grecji, Hiszpanii i Włoch), sześciu zaangażowanych we współfinansowanie (Włoch, Francji, Hiszpanii, Grecji, Danii i Norwegii), trzech europejskich firm stoczniowych (Fincantieri, Naval Group i Navantii) z Naviris odpowiedzialnym za koordynację oraz 40 firm zajmujących się systemami i urządzeniami morskimi. W oparciu o ujednolicone ramy standardów i metodologię projektowania, program korwety EPC będzie rozwijany w kooperacji, od studiów koncepcyjnych do projektu wstępnego. Gotowy projekt będzie stanowił przełom w stosunku do dotychczasowych okrętów, ponieważ będzie modułowy, elastyczny, a także bardziej energooszczędny, ekologiczny, bezpieczniejszy, bardziej interoperacyjny i zabezpieczony przed cyberatakami.
MMPC zostanie ostatecznie dopasowany w celu spełnienia określonych wymagań narodowych, przy zachowaniu zdefiniowanego projektu jako wspólnej platformy.
Niniejsza propozycja stanowi pierwszy krok w kierunku przygotowania przyszłej produkcji korwet w ramach drugiego naboru Europejskiego Funduszu Obronnego w perspektywie wieloletniej. W tym kontekście, promocja programu wśród innych europejskich flot wojennych, przy wspólnym działaniu państw już uczestniczących w PESCO, wzmocni europejski przemysł, zacieśniając współpracę, efektywność i ograniczając powielanie wydatków na obronę.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
W kolejnym europejskim wspólnym projekcie znowu nie ma Polski. My będziemy budowali sami okręty za znacznie większe pieniądze, przy mniejszym transferze technologii i w małej skali własne fregaty "Miecznik". Projekt europejskiej korwety patrolowej jest modułowy i skalowalny, więc mogłaby wypełniać zadania przewidziane dla projektu "Miecznik". Ponadto będziemy wydawali ogromne pieniądze, a nie zarabiali na kooperacji. Czy odrzucenie oferty było podyktowane awersją do Unii Europejskiej?
Szkoda że Polska nie może nic zaproponować z przemysłu obronnego,a nie tylko kłótnie z całym światem. Polska jest mocna tylko w gębie,technika jest daleko,za daleko,a mamy tyłu profesorów, doktorów,magistrów,tylko do gadania!!!