Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pjongjang konsekwentnie wspiera Federację Rosyjską

Rosja otrzymała kolejne 170 mm armaty samobieżne M1989 Koksan z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Fot. x.com/Intel_Slava

19 grudnia w mediach społecznościowych opublikowano kolejny film pokazujący transport uzbrojenia przekazanego przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną Siłom Zbrojnym Federacji Rosyjskiej.

Na filmie (https://x.com/Intel_Slava) widoczne są platformy kolejowe przewożące 170 mm armaty samobieżne Koksan w nowszej wersji M1989. Krótki materiał prezentuje transport kilkunastu dział tego typu Jest to co najmniej druga dostawa armat Koksan, co świadczy o tym, że dostawy z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej dla Federacji Rosyjskiej są kontynuowane. Co ciekawe, wg źródeł ukraińskich, na razie nie ma dowodów na ich wykorzystanie na froncie (np. w postaci szczątków/niewybuchów nietypowych pocisków, zdjęć z linii frontu itp.). Możliwe więc, że rosyjscy artylerzyści nadal przechodzą szkolenie w zakresie ich wykorzystania, lub, czego nie można wykluczyć, północnokoreańscy „doradcy”, mający je obsługiwać, wciąż przechodzą reorganizację przed skierowaniem w większej liczbie na front. Ukraińskie media komentują sprawę sugerując, że Rosjanie mogą czekać na jakiś rodzaj specjalnej okazji (kolejne intensyfikacja działań zaczepnych?), by wykorzystać ciężkie i dalekonośne działa. Według niepotwierdzonych źródeł, Rosja mogła otrzymać nawet ponad 60 dział tego typu.

Koksan (곡산) to 170 mm armata samobieżna z lufą o długości 66 kalibrów, pozostająca w uzbrojeniu przynajmniej od 1978 r. (stąd zachodnie oznaczenie pierwszej wersji M1978). Niewiele o niej wiadomo, poza tym, że powstała z myślą o przełamaniu pozycji obronnych Wojsk Lądowych Republiki Korei i do bombardowania położonego niedaleko granicy Seulu. Działo ma ok. 14,9 m długości (wraz z lufą), 3,27 m szerokości i 3,1 m wysokości. Obsługę stanowi czterech żołnierzy (wg innych źródeł – być może zależnie od wersji – sześciu) osób. Masa sięga 40 ton. Szybkostrzelność jest niewielka z racji braku poważniejszej mechanizacji procesu ładowania. Zasięg strzału wynosi do 60 km przy wykorzystaniu pocisku ze wspomaganiem rakietowym lub do 40 km przy klasycznej amunicji. Nowsza wersja z 1989 r. (M1989) ma kilka udoskonaleń. Może np. przewozić 12 naboi (starsza odmiana nie przewozi ich wcale). Wymieniono też podwozie, zamiast zmodyfikowanego czołgu podstawowego Typ 59 (chiński klon rodziny T-54/55) wykorzystano dostosowane podwozie ciężkiego ciągnika ATS. Dywizjon prawdopodobnie składa się z 12 dział, 20‒30 samochodów ciężarowych (wozy amunicyjne, warsztatowe dowodzenia…) i 150‒190 żołnierzy. M1978 były używane m.in. przez Iran, a potem Irak (egzemplarze zdobyte na Irańczykach podczas wojny iracko-irańskiej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc