Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne fundusze na konserwację pierwszego atomowego lotniskowca świata

Pomimo, że od wycofania ze służby dawnego USS Enterprise upłynęło już dużo czasu, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych nie opracował planu dotyczącego utylizacji kadłuba. Fot. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych

2 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z koncernem stoczniowym Huntington Ingalls Industries w sprawie realizacji dalszych prac konserwacyjnych kadłuba wycofanego z linii lotniskowca Enterprise (CVN-65), pierwszej jednostki tej klasy z napędem jądrowym.


Majowa umowa, o wartości 11 mln USD, ma obowiązywać do września 2024 roku. Realizatorem prac jest oddział Huntington Ingalls Industries znajdujący się w Newport News (Newport News Shipbuilding), a więc jedyny w Stanach Zjednoczonych ośrodek stoczniowy, który prowadzi prace związane z budową i remontami głównymi amerykańskich lotniskowców. Zakres zleconych w maju usług obejmuje przygotowanie do operacji holowania oraz konserwację elementów kadłubowych. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, dezaktywacja lotniskowca (obejmująca m.in. usunięcie prętów paliwowych z ośmiu reaktorów i innych substancji niebezpiecznych) zakończyła się w stoczni Newport News Shipbuilding w kwietniu 2018 roku. Z kolei Departament Obrony planuje przebazowanie okrętu w bliżej nieokreślone miejsce – w ciągu lat dyskutowano nad jego złomowaniem w stoczni Puget Sound Naval Shipyard (specjalizującej się w demontażu jednostek o napędzie nuklearnym), jednak koszty oraz problemy logistyczne oraz finansowe wskazują, że kadłub może trafić do Filadelfii bądź Norfolk w celu dalszego składowania do czasu opracowania skutecznej technologii utylizacji.

Dawny USS Enterprise (CVN-65) został formalnie wycofany ze służby 3 lutego 2017 roku, po zakończeniu prac związanych z usunięciem paliwa z reaktorów. Jednostka znajduje się w stoczni Newport News Shipbuilding – co ciekawe tak długi okres powoduje także problemy organizacyjne zakładu, który prowadzi prace budowlane oraz obsługowe pozostałych amerykańskich lotniskowców. „Big E”, jak go nazywano w US Navy, był pierwszym lotniskowcem atomowym na świecie, jest też pierwszym wycofanym z eksploatacji.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc