14 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że grupa lotnicza stacjonująca na lotniskowcu USS Abraham Lincoln powróciła do macierzystych baz na terytorium Stanów Zjednoczonych.
Powrót do kraju był okazją do podsumowań działalności operacyjnej. Jest to ważne, gdyż lotnictwo pokładowe stacjonujące na USS Abraham Lincoln było zaangażowane w działania bojowe wymierzone przeciwko rebeliantom Huti, którzy próbują zdestabilizować żeglugę w rejonie cieśniny Bab al-Mandab.
Jak wskazuje oficjalna statystyka, statki powietrzne należące do grupy lotniczej wylatały ponad 11600 godzin. W tym czasie zrealizowano około 5500 misji, a także odnotowano ponad 4400 lądowań z wykorzystaniem lin hamujących na pokładzie lotniskowca.
Wydarzeniem, które odnotowały media, był debiut bojowy wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35C Lightning II, które należały do eskadry VMFA-314. Ogółem, podczas całego okresu pobytu na okręcie, maszyny należące do jednostki wykonały 770 lotów operacyjnych o łącznym czasie około 1400 godzin. W ramach realizacji zadań bojowych nad Jemenem wykonały 61 misji o łącznym czasie 195 godzin. W tym czasie zrzuciły ładunki bojowe o łącznej masie 32,6 ton. Szczegóły nie zostały upublicznione.
Istotną informacją, która została dopiero upubliczniona przy okazji powrotu do kraju jest fakt, że eskadra samolotów przełamania obrony przeciwlotniczej E/A-18G Growler (VAQ-133) po raz pierwszy używała zasobników walki elektronicznej AN/ALQ-249 NGJ. Powyższe wyposażenie zostało także wykorzystane do unieszkodliwienia jemeńskich systemów obrony przeciwlotniczej. Jest to kolejny element systemu nowej generacji, który został sprawdzony w boju – pociski AGM-88E AARGM, po raz pierwszy, użyto w boju w czerwcu 2024 roku w trakcie działań grupy lotniczej USS Dwight D. Eisenhower.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu