Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Druga transza środków na ulepszenie okrętów typu Virginia

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych uruchomił drugą fazę programu ulepszenia projektu okrętów typu Virginia. Fot. US Navy

8 października Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy ze stocznią General Dynamics Electric Boat w Groton w sprawie dalszej realizacji programu rozwoju uderzeniowych okrętów podwodnych z napędem jądrowym typu Virginia.

Październikowa umowa, o wartości 482,1 mln USD, jest kontynuacją programu zapoczątkowanego w czerwcu bieżącego roku. Wówczas, za kwotę 300,2 mln USD, uruchomiono prace, które zakończono w październiku. Nie może więc dziwić fakt, że Departament Obrony kontynuuje program - długofalowo ma on mieć wartość do 1,9 mld USD i zakończyć się w październiku 2024 roku. Obecna faza ma trwać do października 2022 roku, w 96% będzie realizowana w stoczni w Groton w stanie Connecticut. Całość może mieć związek z chęcią kontynuacji programu rozwoju konstrukcji okrętów typu Virginia, które stają się podstawowym typem uderzeniowych jednostek podwodnych o napędzie jądrowym w US Navy.

Obecnie w budowie znajdują się okręty wersji Block IV (zamówiono dziesięć z nich, a pierwsza – USS Vermont SSN-792 - została wprowadzona do służby 18 kwietnia 2020 roku). Dodatkowo Departament Obrony zamówił dziesięć jednostek w wersji Block V. W przypadku pierwszej z wymienionych odmian, zmiany konstrukcyjne mają ograniczyć liczbę głównych przeglądów dokowych o jeden – ma to zaowocować zwiększoną dostępnością operacyjną. Z kolei Block V będzie następcą dla uderzeniowych okrętów typu Ohio (cztery przebudowane z nosicieli pocisków balistycznych) – jednostki otrzymają dodatkową sekcję kadłuba z pionowymi wyrzutniami pocisków manewrujących.

Dalszy rozwój projektu okrętów typu Virginia wynika z długofalowych potrzeb US Navy. Plany zakładają bowiem zamówienie do 66 jednostek, a postępująca modernizacja sprzętowa potencjalnych przeciwników wymusza dalszy rozwój konstrukcji. Nie można jednak wykluczyć, że projekt zyska klienta eksportowego w postaci Australii, której władze planują wyposażyć Royal Australian Navy w jednostki tej klasy.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc