Wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. (PGZ), Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) w Gdyni, aktualnie prowadzi prace nad dalszym rozwojem Okrętowego Systemu Zarządzania Walką „SCOT”. System uzupełniany jest o nowe moduły, rozszerzające funkcjonalność systemu o dodatkowe zdolności. Planowane prace ukierunkowane są na dołączenie kolejnych sensorów i efektorów, szczególnie w obszarze okrętowej broni artyleryjskiej i rakietowej.
Opracowany przez OBR CTM S.A. system „SCOT” to pierwszy polski Okrętowy System Zarządzania Walką, który jest jednolitą platformą systemową przeznaczoną dla różnej klasy okrętów Marynarki Wojennej RP. Jego podstawowe funkcje to integracja podsystemów okrętowych, sensorów, efektorów, planowanie misji oraz wspieranie procesów decyzyjnych. „SCOT”, w wersji dedykowanej dla niszczyciela min, został wdrożony na prototypowym okręcie projektu 258 „Kormoran” zbudowanym przez polskie Konsorcjum, w skład którego wszedł gdyński Ośrodek. System znajdzie się również na wyposażeniu dwóch kolejnych budowanych z udziałem OBR CTM S.A. niszczycieli min, które w niedalekiej przyszłości wzmocnią siły przeciwminowe Polskiej Marynarki Wojennej.
Warto podkreślić, że stworzono w Polsce od podstaw system, będący dotychczas wyłączną specjalnością dosłownie kilku czołowych firm światowych. Jak istotne jest to osiągnięcie może świadczyć fakt, że w ciągu niespełna roku otrzymał on trzykrotnie prestiżowe wyróżnienia. Po uzyskaniu w czerwcu 2018 roku „Bursztynowego Medalionu” podczas Targów „Balt Military Expo” oraz we wrześniu 2018 r. w trakcie kieleckiego MSPO „Nagrody Prezydenta RP”, OBR CTM w październiku 2018 roku został laureatem kolejnej nagrody. Nagroda „Innowacyjna Gospodarka Morska 2018”, w kategorii „Innowacyjne Okrętowe Systemy Walki”, została wręczona przedstawicielom Zarządu gdyńskiej Spółki podczas gali, organizowanej w kwietniu 2019 roku z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Związku Pracodawców Forum Okrętowe.
„Dzięki modułowej architekturze SCOT-a jesteśmy w stanie dostarczyć taki wariant systemu, jaki jest wymagany z punktu widzenia zadań realizowanych przez konkretny okręt lub klasę okrętu. Potrzeby Polskiej Marynarki Wojennej zdecydowały, iż w pierwszej wersji został on dostarczony dla okrętów przeciwminowych. Aktualnie wychodząc naprzeciw dalszym wymaganiom, rozwijamy warianty przeznaczone dla okrętów wsparcia oraz okrętów, które często określa się jako uderzeniowe.” - stwierdził Prezes Zarządu OBR CTM S.A. dr inż. Andrzej Kilian.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu