Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bundeswehra coraz bliżej zakupu systemu PULS

Po zatwierdzeniu zakupu przez Komisję Budżetową Bundestagu Bundeswehra jest nieco bliżej zamówienia systemu rakietowego Elbit PULS. Pięć wyrzutni z amunicją itp. będzie kosztować ok. 65 mln EUR. Rys. Elbit Systems

6 stycznia niemieckie media opublikowały informację o zgodzie wyrażonej przez Komisję Budżetową Bundestagu na zakup wieloprowadnicowych systemów rakietowych Elbit PULS.

Decyzja miała zapaść jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Zgodnie z niemieckim prawem, Komisja Budżetowa Bundestagu musi wyrazić zgodę na każdy zakup o wartości powyżej 25 mln EUR (po wybuchu wojny na Ukrainie padały propozycje podniesienia tego progu, lecz nie doszło to do skutku). Zakup pięciu wyrzutni systemu PULS wraz z amunicją, częściami zamiennymi, pakietem szkoleniowym itp. kosztować ma niemieckiego podatnika ok. 65 mln EUR. Transakcja miałaby być swego rodzaju zakupem interwencyjnym, PULS-y bowiem mają zastąpić systemy rakietowe rodziny MARS (M270 MLRS) przekazane Ukrainie w ramach niemieckiej pomocy wojskowej. Według przedstawicieli Federalnego Ministerstwa Obrony Republiki Federalnej Niemiec, w praktyce doszło do wyboru następcy MARS-ów. PULS pokonał bowiem w postępowaniu system GMARS, oferowany przez Rheinmetall AG we współpracy z Lockheed Martin. Powodem ma być niedostateczna gotowość techniczna konkurencyjnego rozwiązania, ale za ofertą Elbitu przemawiają również względy operacyjne. System został wybrany przez wojska lądowe Holandii i Danii, z którymi Bundeswehra blisko współpracuje, a ponadto przez Hiszpanię. Terminy dostaw zamawianych przez Niemcy wyrzutni nie są oficjalnie znane, lecz niedawno przedstawiciele koalicji parlamentarnej CDU/CSU dowodzili, że pierwsze dotrą do użytkownika dopiero w 2028 r., zaś pełna gotowość operacyjna zostanie osiągnięta dopiero po 2030 r. Zbyt wolna zdaniem przedstawicieli CDU/CSU odbudowa artylerii rakietowej była kilka miesięcy temu przedmiotem ostrej krytyki z ich strony.

System PULS oferuje otwartą architekturę, umożliwiającą integrację istniejących i perspektywicznych systemów łączności oraz dowodzenia, a także elastyczność w dostosowywaniu się do specyficznych wymagań kontrahenta. Standardowo na kołowym nośniku montowany jest moduł wyrzutni z dwoma pakietami transportowo-startowymi do rakiet niekierowanych i pocisków kierowanych różnego typu. Mogą to być: 122 mm rakiety Accular (po 18 rakiet w pakiecie o zasięgu do 35 km), 160 mm pociski kierowane Accular (po 10 w pakiecie o zasięgu do 40 km), 306 mm pociski EXTRA (po cztery w pakiecie o zasięgu do 150 km),  pociski balistyczne Predator Hawk (po dwa w pakiecie o zasięgu do 300 km lub 370 km w wersji izraelskiej) i amunicję krążącą Sky Striker (do 100 km). Wyrzutnię PULS można zintegrować z wieloma typami  platform kołowych i gąsienicowych, co pozwala na dostosowanie do potrzeb konkretnego użytkownika, a stąd znaczne obniżenie kosztów utrzymania i szkolenia.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc