Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Belgijsko-holenderskie fregaty droższe i z Ukrainą w tle

Wizja fregat ASW dla Belgii i Holandii. Fot. Damen

Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów zamówi cztery fregaty zwalczania okrętów podwodnych, po parze dla belgijskiego Marinecomponenet i holenderskiej Koninklijke Marine. 22 czerwca minister obrony Kajsa Ollongren i jej belgijska odpowiedniczka Ludivine Dedonder podpisały nowy protokół ustaleń MoU (Memorandum of Understanding) w sprawie ich zakupu.

Dokument parafowano na pokładzie holenderskiej fregaty Zr.Ms. De Ruyter w porcie w Antwerpii, przed królewską wizytą państwową w Belgii. Zmieniony protokół ustaleń stwierdza, że okręty będą droższe niż początkowo zakładano w budżecie.

Programowi pozyskania fregat zwalczania okrętów podwodnych ASWF (Anti Submarine Warfare fregatten) dla obydwu flot przewodzi Haga, podczas gdy program modernizacji sił przeciwminowych jest kierowany przez stronę belgijską. Ustalenia w tej sprawie zapadły w 2018 roku. 3 kwietnia bieżącego roku rząd Królestwa Niderlandów podjął decyzję o zakupie fregat, zaś jego belgijski odpowiednik zaaprobował to postanowienie. Cztery nowe jednostki zastąpią taką samą liczbę używanych obecnie fregat typu M (Karel Doorman).

Zmienione umowy muszą jeszcze zostać podpisane przez konsorcjum przemysłowe na czele z Damen Naval, które zbuduje okręty. Oczekuje się, że nastąpi to w tym miesiącu. To, że koszty są wyższe niż początkowo zakładano w budżecie, wynika częściowo ze wzrostu cen w wyniku pandemii COVID-19. Ponadto pewną rolę odgrywa wojna na Ukrainie, dodatkowy budżet na nowocześniejsze systemy i dodatkową amunicję.

Oprócz poprawki do poprzedniego MoU, obie panie minister obrony podpisały również tak zwaną umowę kompensacyjną o zwrocie społecznym. Stwierdza ona, że Holandia wyda 355 mln EUR na belgijski przemysł. Wynika to z wyższych kosztów fregat i wiodącej roli holenderskiego przemysłu w ich budowie. Do tej pory nie było jasne, jak zostaną ulokowane te środki, ale jako pierwszą realizację tej umowy, Holandia podpisała kontrakt o wartości 111 mln EUR z belgijską firmą FN Herstal S.A. na karabiny maszynowe MAG (Mitrailleuse d'Appui General) z przeznaczeniem dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Są to uniwersalne karabiny maszynowe na nabój NATO 7,62×51 mm.

O programie budowy fregat dla Belgii i Holandii pisaliśmy obszernie w „Wojsku i Technice” 4/2023.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc