Podczas Future Forces Forum 2024 (FFF) w Pradze w ramach wspólnej wystawy zaprezentowały się wiodące firmy czeskiego przemysłu obronnego z grupy CSG. Odwiedzający wystawę goście, w tym najważniejsi przedstawiciele sceny politycznej, mieli okazję zapoznać się z szeregiem produktów, wytwarzanych w Republice Czeskiej przez te firmy i usługami oferowanymi przez nie swoim partnerom i klientom, w tym armii Republiki Czeskiej. Jednocześnie Grupa CSG zaprezentowała się jako partner strategiczny Future Forces Forum.
Wspólne stoisko spółek z grupy CSG cieszyło się zainteresowaniem zarówno wielu osobistości ze świata polityki, jak i ekspertów w dziedzinie technologii obronnych oraz żołnierzy sił zbrojnych. Pierwszego dnia Future Forces Forum Prezydent Republiki Czeskiej i Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Czech Petr Pavel odwiedził wystawę CSG, na której zaprezentowano mu m.in. pojazd opancerzony TITUS oraz najnowszą generację wojskowej ciężarówki Tatra Force. Ta ostatnia zwróciła także uwagę ministra obrony narodowej Jany Černochovej, która również odwiedziła stoisko CSG, gdyż jest to typ pojazdu, który w przyszłości trafi na uzbrojenie czeskiej armii. Wystawę CSG odwiedziły także delegacje z krajów NATO i innych państw sojuszniczych, a także partnerzy z Azji, Afryki i Ameryki.
W ramach Future Forces Forum firma Tatra Export zawarła umowę z państwową spółką VOP CZ na dostawę prawie trzydziestu podwozi Tatra 8x8 do pojazdów służbowych, które VOP CZ dostarczy Armii Republiki Czeskiej jako część projektu nowych bojowych wozów piechoty.
Przedstawiciele firm Excalibur Army i Tatra Defence Vehicle z dywizji CSG Defence spotkali się także z przedstawicielami firmy BAE Systems Hägglunds, z którą niedawno zawarli umowy o współpracy w zakresie produkcji i dostaw komponentów i zespołów konstrukcyjnych do pojazdów CV90 lub BvS10. Dodatkowo firma Karbox otrzymała Nagrodę Innowacyjności 2024 za prezentowany produkt nazywany EWA. EWA to rewolucyjne urządzenie do zastosowań cywilnych i wojskowych, zdolne do wydajnego pozyskiwania wody pitnej bezpośrednio z powietrza atmosferycznego, nawet przy skrajnie niskiej wilgotności. Projekt jest efektem współpracy firmy Karbox z Uniwersyteckim Centrum Budownictwa Energooszczędnego (UCEEB), będącym częścią Czeskiego Uniwersytetu Technicznego w Pradze.
Na Future Forces Forum Tatra zaprezentowała swoje portfolio pojazdów przeznaczonych do celów wojskowych, ale przede wszystkim wojskowy samochód ciężarowy serii Tatra Force najnowszej, trzeciej generacji, na podwoziu 6x6. W nadchodzących latach pojazd ten będzie wykorzystywany m.in. przez armię czeską oraz słowacką na podstawie już podpisanych umów ramowych. - Będzie to obejmować dostawę setek ciężarówek, z czego część będzie pojazdami Tatra Force drugiej generacji, a część trzeciej generacji, przy czym oba zamówienia są rozłożone na kilka lat i Tatra jest na nie gotowa. Jednak łączny wolumen zamówień Tatry rośnie, dlatego też pracujemy nad zwiększeniem mocy produkcyjnych, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na nasze pojazdy. Celem jest osiągnięcie w ciągu trzech lat liczby 2500 pojazdów rocznie, planujemy też zwiększyć produkcję w regionie Moraw Północnych – wyjaśnił Vladimír Sokolovský, dyrektor sprzedaży Tatra Export.
Firma Tatra Defense Vehicle (TDV) wystawiła pojazd opancerzony TITUS 6x6, który wraz z pojazdem Pandur II 8x8 stanowi główny filar rozwoju i produkcji tej firmy. Latem tego roku TDV zrealizowało zamówienie na dostawę 62 pojazdów TITUS dla czeskiej armii w trzech wersjach. Obecnie jego projektanci i technicy przygotowują także nową wersję pojazdu Pandur. - Pracujemy nad znacznie ulepszonym i unowocześnionym wariantem, który nazywamy Pandur II 8x8 EVO. Rozwijamy go w oparciu o zainteresowanie platformą Pandur 8x8 za granicą, a także ze względu na fakt, że czeska armia już wcześniej ogłosiła zamiar pozyskania dodatkowych kołowych pojazdów opancerzonych, a także modernizacji już używanych pojazdów Pandur. Chcielibyśmy wprowadzić nowy produkt w połowie przyszłego roku” – powiedział Robert Vent, dyrektor handlowy TDV. Ciekawostką była także kolejna nowość, która powstała we współpracy TDV z firmą Dajbych 4X4, a mianowicie ambulans wojskowy na podwoziu nowej Toyoty Land Cruiser serii 70.
Niewątpliwie największym eksponatem tegorocznego Future Forces Forum, którego nie dało się przeoczyć, była haubica samobieżna Morana produkcji Excalibur Army. - To nowoczesny system artyleryjski nowej koncepcji na podwoziu Tatra 8x8, który posiada armatę kal. 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów umieszczoną w opancerzonej wieży obrotowej. Obecnie trwają intensywne testy i przygotowujemy się do budowy kolejnego egzemplarza. Oprócz tego projektu jesteśmy oczywiście zaangażowani w produkcję naszych sprawdzonych systemów dla klientów, na przykład haubic Dita, które rząd holenderski ponownie zamówił dla Ukrainy – powiedział Jiří Doležel, dyrektor biznesowy Excalibur Army. Ponadto firma podczas światowej premiery zaprezentowała system obserwacyjno-patrolowy o nazwie Hector na podwoziu Toyoty Land Cruiser serii 70, a także pojazd opancerzony Patriot 4x4 o wysokiej odporności balistycznej i przeciwminowej znajdujący się w wyposażeniu czeskiej straży pożarnej i dostarczany np. do polskiej armii (pod nazwą Waran – red.).
Firma Retia wystawiła wielofunkcyjny radar 3D ReGuard, który przeznaczony jest do wykrywania i jednoczesnego śledzenia celów naziemnych oraz wolno, nisko latających obiektów o małej powierzchni odbicia. Nadaje się do stosowania w systemach przeciwlotniczych krótkiego zasięgu lub w systemach przeciwdronowych. Oprócz radaru ReGuard firma Retia wystawiła także lekki i przenośny radar ReTwis 5+. Może on wykrywać zarówno ludzi jak i zwierzęta, które znajdują się za ścianą lub inną niemetalową przeszkodą.
Kolejnym wystawcą na wspólnym stoisku grupy CSG była Grupa MSM, w skład której wchodzi kilku producentów nowoczesnej amunicji średniego i dużego kalibru. Słowacka firma ZVS zaprezentowała amunicję artyleryjską 155 mm standardu NATO, firma VOP Nováky zaprezentowała zaś amunicję szkoleniową kalibru 155 mm, a także amunicję moździerzową kalibru 120 mm. Fábrica de Municiones de Granada zademonstrowała różne rodzaje amunicji czołgowej NATO kal. 120 mm oraz amunicję artyleryjską moździerzową kal. 60 mm. - W ostatnich tygodniach oficjalnie otworzyliśmy nowy zakład produkcyjny w holdingu ZVS w Sninie na wschodzie Słowacji, a planujemy dodatkowy zakład produkcyjny w miejscowości Strážske. W ten sposób staramy się umacniać naszą pozycję na rynku, ale przede wszystkim maksymalnie zaspokoić duże zapotrzebowanie na amunicję wielkokalibrową. Chcemy także pomóc w realizacji celów strategicznych NATO i UE w zakresie zdolności obronnych i samowystarczalności w dostawach amunicji – wyjaśnił Jakub Fedor, Menedżer biznesowy Grupy MSM.
Firmy Karbox i Tatra Defence Systems (TDS) przywiozły na Future Forces Forum 2024 ładowarkę hakową Marrel i nowy typ platformy transportowej na podwoziu Tatra Force 8x8, a także szeroką gamę narzędzi do maskowania pojazdów marki Czech Camouflage Systems. Z dużym zainteresowaniem spotkało się urządzenia EWA, które otrzymało wspomnianą już nagrodę za najlepszą innowację Innovation Award 2024. Podobnie stoisko Czechoslovak Export, która to firma pełni rolę integratora złożonych projektów spółek z grupy CSG, a także reprezentuje je komercyjnie w wielu regionach na całym świecie. Czechoslovak Export koncentruje się przede wszystkim na dużych projektach międzynarodowych, dostarczaniu kompleksowych rozwiązań „pod klucz”, zapewnieniu logistyki i finansowaniu projektów w dziedzinie przemysłu obronnego i cywilnego.
Grupa CSG jest strategicznym partnerem Future Forces Forum od lipca br. To strategiczne partnerstwo projektu Future Forces Forum z globalną grupą przemysłowo-technologiczną CSG oznacza wzmocnienie pozycji i prestiżu Forum, a jednocześnie wspiera działalność firm należących do CSG w obszarze produkcji i rozwoju technologii bezpieczeństwa oraz sprzętu wojskowego. - Dzięki naszemu partnerstwu platforma Future Forces Forum pozwala nam szczegółowo zapoznać nie tylko ekspertów, ale także ogół społeczeństwa z naszymi zaawansowanymi technologicznie produktami oraz postępem, jaki osiągnęliśmy we wdrażaniu przełomowych technologii w naszych obszarach kompetencji. Jednocześnie chcemy wykazać się zdolnością naszych firm do reagowania na dynamiczny rozwój technologiczny i zaprezentować umiejętność przełożenia najnowszych rozwiązań z wojska na produkty odpowiadające obecnym i przyszłym potrzebom naszych klientów, zarówno krajowych, jak i partnerów zagranicznych. Chcemy w dalszym ciągu wykorzystywać Future Forces Forum do dyskusji na temat możliwości dalszego rozwoju naszych produktów, poszerzania współpracy przemysłowej, a co za tym idzie, chcemy także zaprezentować nasze wizje na przyszłość – wyjaśnił Bohuslav Přikryl, wiceprezes. ds. badań, rozwoju i innowacji w ramach grupy CSG.
Źródło: informacja prasowa Future Forces Forum
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu