Podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbył się w dniach 3-6 września w Kielcach, na stoisku firmy Forcepol Sp. z o.o. po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana została stacja radiolokacyjna Weibel XENTA.
Najnowsza konstrukcja duńskiej firmy Weibel Scientific to rodzina urządzeń do wykrywania niskolecących obiektów powietrznych, szczególnie o małej i bardzo małej skutecznej powierzchni odbicia, przeznaczone do integracji w ramach złożonych, wielowarstwowych systemów antydronowych (C-UAS) i przeciwlotniczych krótkiego zasięgu (SHORAD). Występuje w wersji wojskowej XENTA-M i cywilnej XENTA-C, mogącej znaleźć zastosowanie np. do wykrywania bezzałogowców w systemach ochrony infrastruktury krytycznej. XENTA to nowoczesne urządzenie, z anteną aktywną z modułami nadawczo-odbiorczymi wykonanymi w technologii azotku galu (GaN), pracujące w paśmie X (9‒10,5 GHz). Pole obserwacji w azymucie jest okrężne (n×360º), zaś w płaszczyźnie elewacji 60º. Zasięg instrumentalny wynosi, w zależności od wersji: 50, 60 lub 75 km. XENTA to radar z falą ciągłą (CW), pracujący w trybach z modulowaną częstotliwością (FMCW) bądź wieloczęstotliwościowym (MFCW) lub też przy ich kombinacji, z w pełni cyfrowym formowaniem wiązki. Czas odświeżania informacji w trybie obserwacji okrężnej to jedna sekunda (prędkość 60 obr./min).
Wersja wojskowa stacji została zintegrowana w mobilnym rakietowym zestawie przeciwlotniczym krótkiego zasięgu Kongsberg Defence & Aerospace AS NOMADS (NatiOnal Maneuver Air Defence System), zamówionym przez Norweskie Siły Zbrojne (dostawa pierwszych została zrealizowana w tym roku). Z kolei cywilna wykorzystywana jest m.in. na lotniskach Hansa Christiana Andersena w Odense w Danii (ODE/EKOD) oraz Charlesa de Gaulle’a (CDG/LFPG) i Le Bourget (LBG/LFPB) w Paryżu we Francji.
Forcepol jest przedstawicielem Weibel Scientific na polskim rynku i dotąd zaopatrywał polskie instytuty naukowo-badwacze oraz integratorów w radary instrumentalne i badawcze produkcji firmy Weibel. W radary do pomiaru prędkości początkowej rodziny MVRS-700 wyposażone są m.in. 155 mm armatohaubice samobieżne Krab i K9A1 używane przez pododdziały Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu