Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Współpraca Ukroboronpromu i Rheinmetalla

Rheinmetall i Ukroboronprom rozpoczęły prace nad utworzeniem spółki joint venture, która zajmie się obsługą techniczną wozów bojowych przekazanych Ukrainie przez Niemcy. W dalszej przyszłości mogłaby ona również produkować wozy bojowe. Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

13 maja grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o planach utworzenia z koncernem Ukroboronprom niemiecko-ukraińskiej spółki joint venture, której celem będą remonty i produkcja wozów bojowych oraz pojazdów wojskowych na Ukrainie.

Podpisanie stosownej umowy planowane jest na koniec czerwca, zaś rozpoczęcie działalności niemiecko-ukraińskiego podmiotu planowane jest na połowę lipca. Początkowo zadaniem spółki będzie prowadzenie remontów i bieżącej obsługi technicznej pojazdów przekazanych Ukrainie przez Niemcy, jednak dalsze plany są bardziej ambitne. Docelowo miałyby dotyczyć produkcji na Ukrainie niektórych typów uzbrojenia i sprzętu z portfolio Rheinmetall AG, w tym również na eksport. Możliwy miałby być również wspólny rozwój systemów uzbrojenia w niemiecko-ukraińskiej kooperacji. Rheinmetall miałby objąć 51% udziałów w spółce i odpowiadać za zarządzanie nią. Według niemieckich mediów w najbliższych dniach możliwe jest powołanie dwóch kolejnych niemiecko-ukraińskich spółek joint venture, które miałyby się zająć obsługą, a w przyszłości być może produkcją systemów obrony przeciwlotniczej, jak również produkcją amunicji.

Prezes i dyrektor generalny Rheinmetall AG Armin Papperger powiedział, że „jak najszybsze zaspokojenie pilnych potrzeb Ukrainy w jej walce o wolność i demokrację jest dla Rheinmetalla sprawą najwyższej wagi”. Zauważył, że „dzięki swojej wiedzy i możliwościom Rheinmetalla ma wszystko, czego potrzeba, aby być wartościowym partnerem Ukrainy zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej”. Z kolei Jurij Husiew, dyrektor generalny Ukroboronpromu, stwierdził, że „jest zaszczycony utworzeniem spółki joint venture pomiędzy jednym z wiodących światowych producentów przemysłu obronnego, firmą Rheinmetall, a najważniejszym ukraińskim producentem zbrojeniowym, który zwiększył produkcję uzbrojenia mimo licznych rosyjskich ataków rakietowych, Państwowym Przedsiębiorstwem Ukroboronprom”. Zadeklarował, że jego firma „zrobi wszystko, co w jej mocy, aby ta współpraca jak najszybciej przyniosła korzyści dla Sił Zbrojnych Ukrainy”.

Od kilku miesięcy przedstawiciele Rheinmetall AG sugerują, że firma zamierza zainwestować ok. 200 mln EUR w budowę zakładu na Ukrainie. W fabryce miałyby m.in. powstawać nowe wozy bojowe dla Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym bojowe wozy piechoty Lynx KF41 i czołgi podstawowe KF51 Panther. Nie wiadomo, jaki wpływ utworzenie nowej spółki będzie miało na polsko-niemieckie porozumienie dotyczące obsługi ukraińskich Leopardów 2 przez Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc