Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze polskie wyrzutnie M142 HIMARS dostarczone do kraju

Jedna z pierwszych polskich wyrzutni M142 HIMARS dostarczona do Warszawy. Fot. Leszek Chemperek/CO MON

15 maja na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Warszawa Okęcie odbyła się uroczystość powitania pierwszej partii artyleryjskich wyrzutni rakietowych Lockheed Martin M142 HIMARS zamówionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 2019 roku.

Pięć wyrzutni dostarczono ze Stanów Zjednoczonych drogą lotniczą. W tym celu wykorzystano ciężki samolot transportowy Antonow An-124 należący do linii lotniczej Antonov Airlines. Zgodnie z deklaracjami, cała partia (zamówiona w 2019 roku) zostanie dostarczona do końca bieżącego roku – obejmuje ona 20 wyrzutni, które pozwolą na sformowanie pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego (w strukturach 16. Dywizji Zmechanizowanej), a także zapoczątkują budowę krajowego systemu szkolno-treningowego (2 wyrzutnie mają bowiem trafić do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu). Wszystkie reprezentują tzw. konfigurację amerykańską, czyli wykorzystują standardowe dla US Army nośniki w postaci trzyosiowych ciężarówek marki Oshkosh z opancerzoną kabiną.

Kwestia centrum szkoleniowego w Toruniu jest niezmiernie ważna, o czym wskazuje wicepremier i minister obrony. Akademia Himars będzie stanowiła dla nas kolejny atut jeżeli chodzi o szkolenie artylerzystów z innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego ze wschodniej flanki NATO. I będzie stanowiła również bardzo ważny argument w naszych staraniach o to żeby serwis Himarsów, ale także współprodukcja Himarsów odbywała się w Polsce -na użytek przede wszystkim Wojska Polskiego, ale także na użytek innych państw NATO-wskich, które są zainteresowane posiadaniem albo już posiadają Himarsy

 

Wyładunek wyrzutni M142 z samolotu An-124. Fot. Leszek Chemperek/CO MON

Międzyrządowa umowa LOA dotycząca zakupu 20 wyrzutni M142 HIMARS została podpisana 13 lutego 2019 orku. Ma ona wartość 414 mln USD. Poza pojazdami obejmuje także pakiet amunicji bojowej i ćwiczebnej, wozy logistyczne, ewakuacji technicznej oraz dowodzenia. Całość jest realizowana poprzez procedurę FMS. Korporacja Lockheed Martin podpisała, z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych, umowę produkcyjną dotyczącą M142 dla Polski w lipcu 2019 roku. W przypadku amunicji, pierwsze partie zostały zakontraktowane przez stronę amerykańską (pośredniczącą w transakcji) w marcu 2019 roku.

Zakup 20 wyrzutni M142 HIMARS stanowił początek programu rozbudowy potencjału jednostek artyleryjskich Wojska Polskiego. Docelowo MON planuje zakup 28 dywizjonowych modułów ogniowych uzbrojonych w artyleryjskie wyrzutnie rakietowe. Szesnaście z nich będzie wyposażonych w koreańskie K239 Chunmu (zakontraktowane w listopadzie 2022 roku), a dwanaście w M142 HIMARS. Te ostatnie mają pochodzić z puli 500 systemów, na sprzedaż których amerykański Departament Stanu wydał zgodę w lutym bieżącego roku. Podobnie jak wyrzutnie koreańskie, mają zostać spolonizowane poprzez wykorzystanie podwozi ciężarówek marki Jelcz. Dodatkowo mają także otrzymać standardowe, dla Wojska Polskiego, systemy łączności i dowodzenia.

Jak powiedział wicepremier i minister obrony, negocjujemy kolejną umowę w sprawie Himarsów. Kongres Stanów Zjednoczonych wydał zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni. (…) Chcemy doprowadzić do tego, żeby w ramach tego nowego kontraktu, właśnie negocjowanego, odbywała się w Polsce również współprodukcja Himarsów, zarówno wyrzutni, jak i rakiet.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc