14 kwietnia w stoczni Sriednie-Newskij Sudostroitielnyj Zawod (SNSZ) z miejscowości Pontonnyj w pobliżu Sankt Petersburga zwodowany został trałowiec Lew Czernawin (660), ósmy już okręt projektu 12700 Aleksandrit budowany dla rosyjskiej floty (WMF), a drugi który zasili Flotę Bałtycką.
Okręty przeciwminowe proj. 12700 zaprojektowane zostały przez biuro konstrukcyjne CMKB „Ałmaz” z Sankt Petersburga, budowane są seryjnie przez SNSZ od 2011 r. Do tej pory rosyjską banderę podniosło siedem z nich, służą one we flotach Bałtyckiej (jeden), Czarnomorskiej (trzy) i Oceanu Spokojnego (trzy). Spośród okrętów aktualnie budowanych, poza właśnie zwodowanym, Afanasij Iwannikow i Polarnyj znajdują się w fazie formowania kadłubów, zaś dwa kolejne są zakontraktowane. Stępka pierwszego z nich, który będzie nosił nazwę Dmitrij Łysow, ma zostać położona w czerwcu br.
Budowa trałowca morskiego (oficjalnie okręt obrony przeciwminowej) Lew Czernawin została rozpoczęta 24 lipca 2020 r. pod numerem stoczniowym 528. Po wodowaniu jednostki dalsze prace wyposażeniowe będą kontynuowane przy nabrzeżu. Po ich zakończeniu nastąpi etap prób stoczniowych i morskich, który ma doprowadzić do przekazania okrętu zamawiającego, które ma nastąpić do końca bieżącego roku. Według wcześniejszych planów Lew Czernawin miał zasilić Flotę Oceanu Spokojnego. Pod koniec marca br. pojawiły się jednak informacje, że wejdzie on do służby we Flocie Bałtyckiej, co zostało potwierdzone podczas ceremonii wodowania przez przedstawiciela dowództwa WMF.
Aleksandrity budowane są metodą infuzji próżniowej z laminatu w poliestrowo-szklanego. Przy wyporności pełnej wynoszącej 890 t i wymiarach 61,6×10,3×3,1 m są jednymi z największych okrętów przeciwminowych z tworzyw sztucznych na świecie. Osiągana przez nie prędkość maksymalna wynosi 16 w., a załoga liczy 44 ludzi. Uzbrojenie obejmuje armatę AK-306 kal. 30 mm, jeden nkm MTPU kal. 14,5 mm, naramienne wyrzutnie rakiet plot. Igła i miny. Natomiast wyposażenie przeciwminowe składa się z kadłubowej stacji hydrolokacyjnej, bezzałogowych pojazdów podwodnych i nawodnych do poszukiwania, klasyfikacji i niszczenia min oraz trałów mechanicznych i nie kontaktowych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu