Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Przeprowadzono test najnowszej wersji SM-6

Odpalenie pocisku RIM-174 ERAM z dziobowych wyrzutni Mk 41 niszczyciela typu Arleigh Burke. Fot. Raytheon

30 marca na poligonie morskim US Navy PMRF Bar king Sands (Pacific Missile Range Facility) na Hawajach przeprowadzono pierwszą próbę najnowszej odmiany pocisku Raytheon RIM-174 Standard Extended Range Active Missile (ERAM) Dual II ze zmodyfikowanymi systemami elektronicznymi SWUP (Software Upgrade).

Próba ta określana jako Flight Test Aegis Weapon System 31 Event 1a (FTM-31 E1a) zrealizowana została pod auspicjami amerykańskiej Agencji Obrony Antybalistycznej MDA (Missile Defense Agency) we współpracy z US Navy. Założeniem testu było przetestowanie możliwości systemu antybalistycznego w przechwyceniu pocisku balistycznego średniego zasięgu MRBM (Medium Range Ballistic Missile) w jego terminalnej fazie lotu z wykorzystaniem pojedynczej salwie złożonej z dwóch pocisków SM-6 Dual II SWUP. FTM-31 E1a była już trzecią udaną próbą z wykorzystaniem pocisków SM-6 Dual II, ale pierwszą w której wykorzystano pocisku zmodyfikowane w ramach SWUP naprowadzane na cel z wykorzystaniem najnowszej odmiany systemu Aegis Baseline 9.C2.0 (BMD 5.1). Pociski przechwytujące wystrzelono z niszczyciela Daniel Inouye (DDG 118) typu Arleigh Burke Flight IITi (Technology Insertion), podczas gdy imitujący cel pocisk T3c2 wystrzelony został z należącego do PMRG kompleksu na wyspie Kauai na Hawajach.

Konieczność przeprowadzenia obecnej próby związana była z wnioskami wyciągniętymi z nie do końca udanego testu FTM-31E1 przeprowadzonego 29 maja 2021 roku. Wówczas z dwóch wystrzelonych pocisków T3c2, do którego odpalono cztery pociski SM-6 Dual II, przechwycony został tylko jeden. Co ciekawe, próba ta zaplanowana została na 27 maja jednak operujący w bezpośredniej bliskości niebezpiecznego obszaru rosyjski okręt rozpoznania radioelektronicznego Karielija projektu 864 Mieridian (zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku), wymusił przełożenie testów na inny dzień.

Wszystkie dotychczasowe próby z pociskami SM-6 oraz systemem Aegis Baseline 9, realizowane są w ramach programu The Sea Based Terminal (SBT), jako drugiej rubieży obrony antybalistycznej, którego założeniem jest zwalczanie endoatmosferycznych celów powietrznych, w tym MRBM. Pierwszą linią obrony jest zwalczanie celów egzoatmosferycznych przez pociski z rodziny RIM-171 Standard Missile 3 (SM-3).

Pociski RIM-174 ERAM opracowano z myślą o zwalczaniu całego spektrum środków napadu powietrznego poruszających się zarówno z niewielką prędkością (śmigłowce, bezzałogowce), jak i prędkościami super- oraz hipersonicznymi (pociski przeciwokrętowe i balistyczne). Mogą być wykorzystywane dodatkowo do atakowania okrętów nawodnych, a od wersji Block IA (której układ naprowadzania wzbogacono o odbiornik GPS) także do rażenia celów lądowych. W obydwu tych przypadkach ze względu na głowicę bojową o stosunkowej niewielkiej masie ich głównym potencjałem będzie energia kinetyczna. Prace nad tą odmianą pocisków z rodziny Standard ruszyły w 2005 roku, a do uzbrojenia przyjęto je w marcu 2011 roku. Wstępną gotowość bojową IOC (initial operational capability) uzyskały one w listopadzie 2013 roku. Pociski SM-6 mają konstrukcje dwustopniową z silnikami na stały materiał pędny i legitymują się masą 1500 kg przy długości kadłuba 6,6 m. Średnica korpusu w wersji Block IA wynosi 34,29 cm, podczas gdy począwszy od Block IB zwiększono ją do 53,34 cm. Rozpiętość stateczników wynosi 1,57 m. Ciekawostką może być fakt wykorzystania w układzie naprowadzania powiększonej główki radiolokacyjnej z pocisków AIM-120C AMRAAM. Pocisk do celu podąża z prędkością 3,5 Mach na pułapie przekraczającym 34 000 m. 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc