Na Międzynarodowym Wojskowo-Technicznym Forum Armija-2022 spółka UrałWagonZawod pokazała premierowo nowy system ochrony obiektowej Promietiej. Jej zasadniczym elementem jest rozwijane od kilku lat zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Ochotnik, którego Promietej jest trzecim przykładem zastosowania.
Zasadniczą częścią systemu Promietiej jest zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Ochotnik, przeznaczone do montażu na pojazdach. Jest stabilizowane – dokładność stabilizacji umożliwia celne strzelanie na 1000 m przy prędkości jazdy 20–30 km/h. Choć w stacjonarnym Promietieju jest to bez znaczenia. Co innego w przypadku Ochtonika czy jego wersji okrętowej Narwał, testowanej przez WMF, premierowo pokazanej na forum Armija-2020. Narwał jest przeznaczony do lekkich jednostek patrolowych o małej wyporności. Ten sam system celowniczy (głowica optoelektroniczna) wszystkich trzech wersji integruje kanał dzienny (zasięg wykrycia transportera opancerzonego wynosi 5 km), termowizyjny (zasięg wykrycia 2,5 km) i laserowy dalmierz. Głowica ma mieć wbudowany układ automatycznego śledzenia celu, system autodiagnostyczny i licznik amunicji, która pozostała do użycia. Z widocznych różnic między Promietiejem a Ochotnikiem/Narwałem można wymienić megafon w tym pierwszym, przez który są nadawane komendy dla intruzów (ręce w górę itp.) – podstawowe komendy są odtwarzane automatycznie, ale przez megafony może też mówić operator systemu.
Oficjalnie system Promietej ma być już testowany (wejść do próbnej eksploatacji) jako składnik ochrony obiektowej części przemysłu kosmicznego: zakładów Rakietno-Kosmiczeskij Centr Progriess w Samarze, podmoskiewskiego Gwiezdnego Miasteczka (Zwiozdnyj gorodok) i zakładów Zawod Zwiezda w tzw. mieście zamkniętym Sołniecznyj. Według rządowego dziennika „Rossijskaja Gazieta”, Promietej jest już wykorzystywany od 2017 r. jako część ochrony granicy państwowej przebiegającej przez Kaukaz, a także jest już używany do ochrony baz rosyjskich Rakietowych Wojsk Strategicznych (RWSN) – ma to być wariant uzbrojony w karabin maszynowy i/lub granatnik automatyczny. Znany od 2018 r. Ochotnik, wg ujawnianych planów i publicznych deklaracji, ma być standardowym takim rozwiązaniem montowanym na rosyjskich wozach bojowych różnych typów. Ochotnik miał osiągnąć etap produkcji niskoseryjnej ze spółką Riemdiziel jako odbiorcą, prawdopodobnie do badań z produkowanymi przez nią pojazdami opancerzonymi. Produkcja na rzecz Ministerstwa Obrony FR ma ruszyć w 2023 r. Systemy Ochotnik, Narwał i Promietej skonstruowano w firmie NPO Elektromaszyna z Czelabińska, wchodzącej w skład NPK UrałWagonZawod.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu