W drugiej połowie grudnia została zrealizowana kolejna dostawa 17 Robotów Patrolowo-Przenośnych dla pododdziałów inżynieryjnych Sił Zbrojnych RP.
W efekcie powyższej dostawy zakończyła się realizacja kolejnego etapu umowy z 27 listopada 2018 r. na dostawę inżynieryjnych robotów wsparcia misji EOD-IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Inspektoratem Uzbrojenia a Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP (obecnie Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP), zgodnie z którą wykonawca dostarczył w latach 2020-2021 łącznie 35 Robotów Patrolowo-Przenośnych (RPP) wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, a także zestawem amunicji, pocisków i materiałów eksploatacyjnych.
Ostatnia dostawa robotów została poprzedzona przeszkoleniem operatorów, serwisantów i instruktorów na terenie 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu.
Robot Patrolowo-Przenośny, o masie bazy mobilnej 75 kg, jest platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.
Średni robot wsparcia misji EOD/IED jest urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem lekkiej konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniające obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby. Robot posiada napęd gąsienicowy umożliwiający mu sprawne przemieszczanie się po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym z prędkością maksymalną 10 km/h.
Ukompletowanie robota stanowią urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące najnowszej generacji bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.
Źródło: Inspektorat Uzbrojenia.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
To dobrze, że taka firma jak PIAP jest w stanie dostarczyć nam sprzęt na poziomie światowym. Nie mamy się w tej kategorii czego wstydzić !!