Zaloguj

Zakończono dostawy Robotów Patrolowo-Przenośnych dla Sił Zbrojnych RP

Fot. 2.psap

W drugiej połowie grudnia została zrealizowana kolejna dostawa 17 Robotów Patrolowo-Przenośnych dla pododdziałów inżynieryjnych Sił Zbrojnych RP.

W efekcie powyższej dostawy zakończyła się realizacja kolejnego etapu umowy z 27 listopada 2018 r. na dostawę inżynieryjnych robotów wsparcia misji EOD-IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Inspektoratem Uzbrojenia a Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP (obecnie Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP), zgodnie z którą wykonawca dostarczył w latach 2020-2021 łącznie 35 Robotów Patrolowo-Przenośnych (RPP) wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, a także zestawem amunicji, pocisków i materiałów eksploatacyjnych.

Ostatnia dostawa robotów została poprzedzona przeszkoleniem operatorów, serwisantów i instruktorów na terenie 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu.

Robot Patrolowo-Przenośny, o masie bazy mobilnej 75 kg, jest platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.

Średni robot wsparcia misji EOD/IED jest urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem lekkiej konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniające obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby. Robot posiada napęd gąsienicowy umożliwiający mu sprawne przemieszczanie się po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym z prędkością maksymalną 10 km/h.

Ukompletowanie robota stanowią urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące najnowszej generacji bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.

Źródło: Inspektorat Uzbrojenia.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Zakończono dostawy Robotów Patrolowo-Przenośnych dla Sił Zbrojnych RP”

  1. To dobrze, że taka firma jak PIAP jest w stanie dostarczyć nam sprzęt na poziomie światowym. Nie mamy się w tej kategorii czego wstydzić !!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc