Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Skuteczny atak rakietowy na port w Teodozji

Fot. Platforma X

W nocy z 25 na 26 grudnia ukraińskie lotnictwo przeprowadziło, skuteczny, atak rakietowy na port w Teodozji na Krymie. W jego wyniku zniszczono duży okręt desantowy Nowoczerkassk (projekt 775/II).

Jak wskazuje, rosyjska, agencja TASS, bazując na oficjalnym komunikacie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, atak został przeprowadzony przez ukraińskie samolotu Su-24, które odpaliły kierowane pociski. Powyższy typ został zintegrowany z dostarczanymi przez państwa europejskie (Wielką Brytanię oraz Francję) pociskami manewrującymi MBDA Storm Shadow.

Jak wskazują, upublicznione na portalach społecznościowych, zdjęcia okręt został zniszczony przez pożar. Nie można wykluczyć, że doszło do eksplozji przewożonej na pokładzie amunicji nieznanego typu.

Duży okręt desantowy Nowoczerkassk (projekt 775/II, oznaczenie NATO: Ropucha) uczestniczył w działaniach bojowych od początku konfliktu na Ukrainie. Był jedną z trzech jednostek, które cumowały w Berdiańsku w marcu 2022 roku, kiedy strona ukraińska skutecznie zaatakowała port przy użyciu pocisków Toczka-U (wówczas zniszczono duży okręt desantowy Saratow, projektu 1171 Tapir, NATO: Alligator). Według źródeł rosyjskich Nowoczerkassk odniósł uszkodzenia, a załoga poniosła straty.

W ostatnich miesiącach Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły, przynajmniej, dwa skuteczne ataki rakietowe z użyciem pocisków Storm Shadow na porty. W nocy z 12 na 13 września celem była 13. Stocznia Remontowa Floty Czarnomorskiej (trafiono duży okręt desantowy Minsk, projekt 775/II oraz okręt podwodny Rostow-na-Donu, projekt 06363). Z kolei 4 listopada celem stała się stocznia AO „Sudostroitielnyj zawod imieni B. Je. Butomy” w Kerczu, gdzie trafiono mały okręt rakietowy Askold (projekt 22800).

Duży okręt desantowy Nowoczerkassk (projekt 775/II, oznaczenie NATO: Ropucha) został zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku jako przedostatni z serii. Uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 30 listopada 1987 roku.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc