7 sierpnia rumuńskie Ministerstwo Obrony Narodowej anulowało przetarg na budowę czterech korwet rakietowych, które miały powstać w ramach programu „Wielozadaniowa korweta”.
W ramach tego programu Marynarka Wojenna Rumunii (Forțele Navale Române) miała zostać wzmocniona przez cztery wielozadaniowe korwety rakietowe, które miały zostać zbudowane w rumuńskiej stoczni. Pierwotnie w 2016 r. kontrakt na ich budowę został przydzielony niderlandzkiemu koncernowi Damen, który posiada w Rumunii dwie stocznie (Galati i Magnalia). W pierwszej z nich budowane są również okręty wojenne dla flot z całego świata. W ramach tego kontraktu stronie rumuńskiej zaoferowane zostały korwety typu Sigma 10514. Zmiana władzy, jaka nastąpiła w wyniku wyborów parlamentarnych w Rumunii, doprowadziła jednak do unieważnienia umowy bezpośredniej i wyboru wykonawcy w drodze przetargu.
Spośród trzech uczestników tego postępowania 3 lipca 2019 r. rumuński resort obrony jako zwycięzcę ogłosił francuską firmę Naval Group oferującą korwety rakietowe typu Gowind 2500. Okręty miały być budowane z udziałem rumuńskiego przemysłu w ramach transferu technologii przez stocznię Șantierul Naval Constanța z Konstancy. Kontrakt na ich dostawę nie został jednak podpisany.
Wynikało to zarówno z długotrwałych sporów sądowych z koncernem Damen, który, mimo że uważany za faworyta przetargu, został pokonany przez francuską ofertę, jak również z nieporozumień dotyczących podziału zakresu obowiązków i kwestii finansowych pomiędzy członkami zwycięskiego konsorcjum. W efekcie minister obrony Rumunii Angel Tîlvăr wysunął nawet ultimatum do francuskiego koncernu, aby sfinalizował rozmowy i podpisał umowę. Nic takiego jednak nie nastąpiło.
Ostatecznie rumuńskie Ministerstwo Obrony Narodowej unieważniło cały przetarg. Argumentowano to tym, że wybrany oferent w wymaganych terminach nie podpisał umowy ramowej, a środki niezbędne do podpisania kontraktu z firmą, która zajęła kolejne miejsce nie zostały zidentyfikowane (zabezpieczone). Ten drugi aspekt jest zapewne pokłosiem uruchomienia niedawno trzech kosztownych programów mających na celu wzmocnienie rumuńskiej floty. Co ciekawe obejmują one m.in. budowę nowych okrętów podwodnych właśnie przez Naval Group.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu