Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polskie satelity dla Wojska Polskiego

Dzięki umowie zawartej ze spółką Creotech Instruments S.A. Ministerstwo Obrony Narodowej w 2027 r. będzie dysponowało konstelacją czterech mikrosatelitów rozpoznania obrazowego, bazujących na platformie Creotech HyperSat. Na zdjęciu komercyjny satelita EagleEye, wyniesiony 15 sierpnia br., zbudowany na bazie tejże platformy. Rys. Creotech Instruments

20 grudnia Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło z firmą Creotech Instruments S.A. umowę na dostawę czterech satelitów optoelektronicznej obserwacji powierzchni Ziemi, wchodzących w skład Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi MikroGlob.

Z ramienia Agencji Uzbrojenia podpisał ją jej szef, gen. bryg. Artur Kuptel, zaś ze strony Creotech Instruments S.A., prezes spółki, Grzegorz Brona. Celem zakupu jest rozszerzenie zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych z wykorzystaniem satelitarnych systemów optoelektronicznej obserwacji. Zakupiona konstelacja, złożona z satelitarna będzie z czterech mikrosatelitów, bazujących na platformie HyperSat wraz z niezbędnym wyposażeniem naziemnym do łączności z satelitami i analizy pozyskanych informacji. Wartość zamówienia wynosi ok. 556,7 mln PLN brutto. Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, polskiego programu reform oraz inwestycji będący częścią unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności Next Generation UE (NGEU).

Umowę podpisali: z ramienia Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel, zaś ze strony Creotech Instruments S.A., prezes spółki, Grzegorz Brona. Fot. Andrzej Kiński

Pierwsze satelity w ramach programu mają zostać wyniesione na orbitę w 2026 r., zaś cała konstelacja osiągną ma gotowość w 2027 r. Satelity będą operować na niskich orbitach heliosynchronicznych (Sun-synchronous orbit, SSO) tj. o takich parametrach, że obiekt znajdujący się na niej przechodzi nad dowolnym punktem powierzchni w tym samym czasie słonecznym. To zaś pozwala na przelot konstelacji zawsze w jednakowych warunkach oświetleniowych, tj. o stałej godzinie nad obserwowanym fragmentem powierzchni planety, zapewniając równocześnie niski interwał rewizyt.

Pozyskiwane mikrosatelity będą oparte na, rozwijanej przez spółkę Creotech Instruments, platformę HyperSat, pozwalającą na budowę satelitów o masie od 10 do 60 kg. Ich wyposażenie stanowić będą instrumenty umożliwiające pozyskiwanie i przesyłanie do segmentu naziemnego danych obrazowych w zakresie fal odpowiadających pasmom bliskiej podczerwieni i światła widzialnego. Z kolei w skład wyposażenia naziemnego wchodzić będą segmenty: Kontroli Misji i Przetwarzania Danych Obrazowych. Zadaniem tego pierwszego będzie dwukierunkowa komunikacja z satelitami, włączając odbieranie poprzez stacje naziemne napływających danych telemetrycznych i obrazowych, które w dalszej kolejności będą przetwarzane przez wyspecjalizowany do tych zadań Segment Przetwarzania Danych Obrazowych. Szczegółowa specyfikacja systemu stanowi informację niejawną. Za pewne odniesienie można przyjąć jednak charakterystyki 55-kg satelity EagleEye, także powstałego na platformie HyperSat, którego operatorem jest Polska Agencja Kosmiczna. Został on wyniesiony rakietą Falcon 9 15 sierpnia 2024 r. na orbitę VLEO (Very Low Earth Orbit) o apogeum 510,7 km i perygeum 504,6 km, nachyleniu 97,43 stopnia i okresie orbitalnym 94,6 minuty. Pozwala on na uzyskiwanie zobrazowań o rozdzielczości 1 m na piksel i większej.

W uroczystości podpisania umowy wzięli m.in. udział: wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu w MON Cezary Tomczyk, dyrektor Departamentu Innowacji MON gen. bryg. Marcin Górka i dyrektor zarządzający Creotech Instruments S.A. Maciej Misiura.

Pamiątkowa fotografia po uroczystości podpisania umowy (od lewej): dyrektor zarządzający Creotech Instruments S.A. Maciej Misiura, prezes zarządu Creotech Instruments S.A. Grzegorz Brona, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu w MON Cezary Tomczyk, szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel i dyrektor Departamentu Innowacji MON gen. bryg. Marcin Górka. Fot. Andrzej Kiński.

Bezpieczeństwo i gospodarka spotykają się w Ministerstwie Obrony Narodowej. Inwestujemy w polską armię, kupując od polskich przedsiębiorców, realizując założenie 50/50. Dostarczamy coraz bardziej nowoczesny sprzęt. Dzisiaj jednak idziemy krok dalej – wkraczamy w przestrzeń przyszłości, kosmos. Podjęliśmy decyzję o budowie wojsk dronowych, komponentu medycznego, a także rozwoju zdolności operacyjnych w przestrzeni kosmicznej – w zakresie obserwacji i działań taktycznych. Podpisana dziś umowa dotycząca czterech satelitów w programie Mikroglob jest niezwykłym osiągnięciem polskich sił zbrojnych. Poszerza nasze możliwości, zwiększa operacyjność i zapewnia zdolności obrazowania niezbędne do działań taktycznych i operacyjnych ‒ powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu umowy.

Dzisiejsza umowa, opiewająca na ponad 550 milionów złotych, inwestuje w cztery mikrosatelity z sensorami umożliwiającymi obrazowanie w świetle widzialnym oraz w podczerwieni. Co istotne, środki na ten projekt pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, dzięki czemu skutecznie wykorzystujemy fundusze unijne. Rozwijamy te zdolności w oparciu o polskich przedsiębiorców. Firma Creotech Instruments, która podpisała dziś umowę z Agencją Uzbrojenia, ma swoją siedzibę w Piasecznie. To przykład polskiej innowacyjności i zaangażowania w przestrzeń, która do tej pory mogła być niedoceniana, a która jest kluczowa dla przyszłości – poinformował szef resortu obrony narodowej.

Z kolei minister Cezary Tomczyk dodał: Dziś możemy jasno powiedzieć, że w 2026 roku polskie satelity znajdą się na orbicie. Co więcej, już w przyszłym roku, zgodnie z planem, pierwszy polski satelita zostanie wystrzelony w kosmos. To naprawdę informacje na miarę kosmosu! Domena kosmiczna, w której do tej pory Wojsko Polskie nie było obecne, stanie się teraz polem naszej aktywności. Jak zauważył Pan Premier Kosiniak-Kamysz, nie tylko firma odpowiedzialna za projekt pochodzi z Polski, ale także cały system będzie zarządzany przez Polskie Siły Zbrojne oraz Agencję ARGUS. Prace nad tworzeniem tej agencji rozpoczęły się w zeszłym roku, a w tym roku została ona oficjalnie powołana. Wszystkie zdolności w tym zakresie będą zlokalizowane w Polsce. Proszę spojrzeć – polski satelita z biało-czerwoną flagą, wyglądający „kosmicznie”, stanie się rzeczywistością. To naprawdę przełomowa chwila, która dzieje się na naszych oczach.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc